Изкуствена Луна (Renzao Yueliang) - революционен източник на нощно осветление ще се появи скоро в небето над китайския град Чънду, провинция Съчуан. Става въпрос за сателит, който ще бъде изведен в околоземна орбита на височина около 500 километра и ще отразява слънчевите лъчи, както и естествения космически спътник на Земята.

Китай планира до 2022 г. да изведе в орбита до четири такива "Изкуствени Луни" за осветяване на земната повърхност. Както в петък съобщи вестник China Daily, цитиран от ТАСС , първият от тези обекти се планира да се появи в небето още през 2020 година.

Спътникът ще изглежда като Луната, но за разлика от нея, ще свети осем пъти по-ярко. Изкуствената Луна по-скоро ще допълва, вместо да заменя естествения земен спътник.

Новият източник на светлина ще осветява територия с диаметър от 10 до 80 километра. Хората ще могат да контролират отдалечено диапазона на осветяване с точност до десетки метри, информира TechNews.bg.

Концепцията за изкуствена луна е дело на Ю Чунфенг - ръкъводител на частната космическа компания Chengdu Aerospace Science. Той твърди, че изпитанията на спътника са започнали преди няколко години, а извеждането му в космоса е планирано за 2020 година.

По думите на учения изкуствената Луна може да замени уличното осветление в някои райони на големия китайски град Чънду, което ще икономиса на градския бюджет по около 175 милиона долара годишно.

Друга полезна функция на спътника, според експерти, е осветяването на райони на природни бедствия или при технологични аварии, когато се прекъсва електрозахранването.