Китай изстреля първите 12 сателита от планирана констелация с общо 2800 апарата, която ще функционира като орбитален суперкомпютър, съобщава The Verge.

Сателитите, създадени от компанията ADA Space, лабораторията Zhijiang и високотехнологичната зона Neijang, ще могат да обработват събраните данни самостоятелно, без да разчитат на наземни станции.

Те са част от програмата Star Compute на ADA Space и първите от т.нар. "Констелация за изчисления на трите тела". Всеки от 12-те сателита разполага с бордови AI модел с 8 милиарда параметъра и има 744 TOPS производителност. Това е 5 пъти по-малко от популярния суперчип Nvidia H100, но пък е много повече от 40-те TOPS, необходими за Microsoft Copilot PC сертификация.

Колективната работа на работещите в мрежа сателити ще достигне хиляди пъти по-висока производителност.

Спътниците комуникират помежду си със скорост до 100 Gbps чрез лазери и споделят 30 терабайта памет. Изстреляните сега носят и други научни полезни товари, свързани с космическите изследвания. Сателитите имат и възможност да създават триизмерни цифрови близнаци, които могат да се използват за спешно реагиране, игри и туризъм, става ясно от публикация на Space News.

Ползите от космически базиран суперкомпютър надхвърлят спестяването на време за комуникация, според South China Morning Post. Изданието отбелязва, че традиционните сателитни предавания са бавни и "по-малко от 10 процента" от сателитните данни достигат до Земята поради ограничена честотна лента и наличност на наземни станции.

Суперкомпютър в Космоса готвят италианските военни

Суперкомпютър в Космоса готвят италианските военни

Целта са по-бързи AI операции без риск от смущения и най-надеждно архивиране на информация

В Европа Италия разработва подобен проект, като той е с военно предназначение. MILSCA ще даде на въоръжените сили 250 TFLOPs изчислителна способност и 100 терабайта място за сигурно съхранение на информация над облаците. Може да се предположи, че и китайският орбитален суперкомпютър ще е с двойно приложение.