Британският магнат Ричард Брансън предлага изграждането на супер бърза транспортна система от типа Hyperloop в Индия. Модерният транспорт ще свързва град Пуна (където живеят над 6 млн. души) с планираното ново летище на Мумбай и самия мегаполис за 25 минути, скъсявайки пътуването с около 3 часа.

Милиардерът подписа предварително споразумение за развитието на маршрута. Компанията му Virgin Group трябва да построи демонстрационно трасе от 2 до 3 години след подписването на окончателния договор, а изграждането на целия маршрут от Пуна до Мумбай ще отнеме 5 до 7 години.

До три години хора ще пътуват със свръхзвуковия Hyperloop

До три години хора ще пътуват със свръхзвуковия Hyperloop

Скоро ще бъде обявена първата линия на транспортната система

Така Индия може да се превърне в първата държава, където компанията на Брансън да пусне свръхбързия си транспорт, изпреварвайки Близкия изток, Северна Европа и САЩ, според Economic Times.

Високоскоростната мрежа ще поддържа 150 милиона пътувания годишно, спестявайки над 90 милиона часа пътуване. Тя може да осигурява превоз на палетизирани тежки и леки товари, създавайки условия за доставки по заявка, вериги за доставка и логистични услоги от ново поколение.

Милиардерът Ричард Брансън инвестира в революционна технология на транспорт

Милиардерът Ричард Брансън инвестира в революционна технология на транспорт

Компанията ще бъде преименувана на Virgin Hyperloop One

Брансън шумно похвали модерната транспортна система, първоначално представена от Илън Мъск през 2013 г., която може да помогне за преодоляването на сериозните проблеми с трафика в Индия, бореща се с бързата урбанизация.

Развивайки скорост 2-3 пъти по-бърза от тези на високоскоростните влакове, Hyperloop може да свърже далечните индийски градове, сякаш са спирки на метрото.

И в Индия тръгва свръхзвуков транспорт Hyperloop, а билетите може да са безплатни

И в Индия тръгва свръхзвуков транспорт Hyperloop, а билетите може да са безплатни

Чака се одобрението на правителството в страната

Премиерът Нарендра Моди обяви инвестиционен план за около 8.6 трилиона рупии (133 милиарда долара), за да подобри железопътните мрежи на страната, а през миналата година стартира проект за изграждането на високоскоростна жп линия, свързваща търговските центрове Мумбай и Ахмедабад.

Проектът за hyperloop между Пуна и Мумбай може да донесе социално-икономически ползи за 55 милиарда долара в рамките на период от 30 години, според проучване на Virgin Hyperloop One.

Ричард Брансън: Свръхзвуковото пътуване е следващият голям пробив

Ричард Брансън: Свръхзвуковото пътуване е следващият голям пробив

Самолет, разработван от компанията на милиардера, ще лети от Ню Йорк до Лондон за 3 часа

"Вярвам, че Virgin Hyperloop One може да има същото въздействие върху Индия през 21-ви век, каквото имаха влакове през 20-и век. Маршрутът Пунa-Мумбай е идеален първи коридор като част от национална hyperloop мрежа", заяви Брансън.

Компанията на милиардера, която постигна скорости, достигащи 386 км/ч в час по време на тестове в Невада, работи за постигане на целта за разполагане на 3 производствени системи до 2021 г. Тя разработва технология, използваща магнитна левитация в тръби с ниско налягане, за да транспортира хора и стоки със скорости, подобни на тези на самолетите.