Интелектуалната собственост става все по-важен компонент на стратегическите ресурси и конкурентоспособността на една държава. Не случайно на петте водещи в света патентни ведомства - на Китай, САЩ, Япония, Република Корея и това на ЕС, се падат около 85 процента от всички глобални заявки за регистрация на права върху интелектуална собственост.

Световната организация за интелектуална собственост (WIPO) публикува своя ежегоден рейтинг World Intellectual Property Indicators 2018, в рамките на който бяха класирани страните с най-голям брой издадени патенти през 2017 година.

По този показател лидер през последните няколко години стана Китай, изпреварвайки САЩ и Япония. И другите държави сред 10-тестрани с най-голям брой на заявени и получени патенти закономерно са водещи двигатели на глобалната икономика и технологичния прогрес.

10. Австралия

Брой заявени патенти 28 906, ръст 1,8%.

Австралия е създала една от най-ефективните в света системи за комерсиализиране на иновациите. В момента в страната активно се правят разработки в областта на зелената енергетика и защитата на околната среда.

9. Канада

Брой патенти 35 022, ръст 0,8%. 

В настоящия момент националните разходи за наука и технологии представляват малко над 2 процента от БВП на Канада, което е сравнимо с този показател за САЩ, Япония и много развити западноевропейски държави.

Броят на заетите в научно-технологичните сектори на канадската икономика е 60 души на всеки 10 хиляди заети в стопанството на страната. 

8. Русия

Брой заявени патенти за 2017-а 36 883, спад 11%.

Най-много патенти принадлежат на свързаните с технологичния парк "Сколково" и "Лаборатория Касперски".

През 2017 г. отчетливо се забелязва намаляване на тази дейност , заради икономическата криза и съкращаване финансирането на научно-развойната дейност на компаниите научните институти и университетите.

7. Индия

Брой патенти 46 582, ръст 3,4%. 

Индия в последните години стана една от страните в света разработващи космическа техника и спътници, свръхмощни компютри. Тя прави големи крачки, както в теоретичната, така и в приложната наука. Има програми за ядрени и космически изследвания, постига големи успехи в биотехнологиите и електрониката.

6. Германия

Брой заявени патенти: 67 712, спад 0,3%. 

Иновационната политика на Германия е характерна с широко развитие на иновационни центрове. Към настоящия момент в страната се наброяват над 400 такива центъра, в които влизат над 5 000 иновативни компании, научни институти организации, които услуги по въвеждането на разработките.

5. Европейски съюз

Брой изададени патенти общо: 166 585, ръст 4,5%. 

И наши дни европейските имат водещи позиция в световен мащаб, макар техните новаторска дейности да се силно конкурирана от бързоразвиващите се и динамични икономики в Азия Може да се отбележи, че поради интеграцията и работата в международни групи в рамките на съюза вече е трудно да се причисляват много от откритията и изобретенията на отделна нация.

4. Южна Корея

Брой патенти за 2017-а: 204 775, спад 1,9%. 

Над две трети от средствата за наука се падат на предприемаческия сектор. Корейските конгломерати имат множество изследователски подразделения и лаборатории.

Например, само Hyundai Heavy Industries има четири научно-изследователски института, работещи в областта на корабостроенето и корабоплаването. Корейските концерни активно поръчват разработки в чужбина, откриват зад граница центрове за тази цел, привличат за работа в тях талантливи студенти. Особено се набляга на приложния характер на разработките и изследванията.

3. Япония

Брой патенти: 318 479, ръст 0,03%.

Япония е един от лидерите на световната научна мисъл. Страната има високи позиции в много области на високите технологии, автомобилостроенето, роботиката, медицината, енергоспестяването.

2. САЩ

Брой заявени патенти: 606 956, ръст 0,2%. 

За последните 80 години учените и инженерите от САЩ имат огромен принос за развитието на всички съвременните технологии. Не случайно американските учени са лидери по Нобелови награди за физика, физиология и медицина.

Ключова роля в изследванията, разработките и тяхното финансиране в играе частният сектор в страната.

1. Китай

Брой издадени патенти за 2017-а: 1,38 милиона, ръст 14,2%.

Вече няколко години Китай е номер едно в света по този показател.

По данни на Световната организация за интелектуална собственост (WIPO), на Китай се падат около 40% от 3,17-те милиона патентни заявки, направени в света през миналата година. Значителна част от тях са свързани с IТ сектора.

Макар много скептици да твърдят, че данни за патентите са "изкривени" в официалните отчети, експертите не могат да отричат и пренебрегнат огромния ръст на научната и новаторската активност в Китай.