Германските, италианските, австрийските и чешките власти възприеха твърда линия за предстоящите преговори за излизане на Великобритания от Европейския съюз, настоявайки, че Обединеното кралство трябва да даде гаранции за разплащанията около Брекзит, които се оценяват на около 60 млрд. евро, както и за правата на гражданите на ЕС, преди търговските преговори да могат да започнат. Това твърдят различни британски медии.

"Файненшъл таймс" пише, че Германия и Италия подкрепят плановете на Европейската комисия да настоява за договарянето на финансовите задължения на Великобритания към ЕС преди търговските преговори да могат да започнат. Обединеното кралство иска преговорите по двата въпроса да бъдат проведени по едно и също време.

"Паралелните преговори може да са интересни за Лондон, но смятам, че те са лоша идея, включително и за Великобритания", изтъква италианският министър по европейските работи Сандро Гози.

Според "Гардиън" чешките власти са заявили, че техните приоритети са да преговарят за правата на чешките граждани в Обединеното кралство и сметката за Брекзит. "Ние ще се стремим да постигнем само финансово споразумение между Европейския съюз и Обединеното кралство, като се вземе предвид обстоятелството, че Обединеното кралство не иска да участва пълноценно в бюджета на ЕС в бъдеще", посочват чехите.

В четвъртък австрийският канцлер Кристиан Керн стана първият държавен ръководител на страна членка на ЕС, който спомена конкретна сума за Брекзит. "Сметката трябва да бъде около 60 млрд. евро, това е, което Европейската комисия изчисли и това ще бъде част от преговорите", настоя той.

Бившият лидер на британската Консервативна партия Йън Дънкан Смит осмя тези разчети. "Тази цифра е абсурд, въобразена от Брюксел, които се държат като деца", коментира той в интервю.

Отговаряйки на изявлението на Керн, че Обединеното кралство няма да получи "безплатен обяд", Смит отбеляза, че "ние платихме толкова много в бюджета на ЕС през годините, че почти купихме проклетия ресторант".