Една буря бушува през последните 3 седмици предимно в чашата с вода на уеб разработчиците и технологичните ентусиасти, но има всички шансове да се превърне в бедствие за целия интернет. Или за поне 43,5% от него, ако трябва да парафразираме Румен Белчев, цитирайки данните на W3Techs.

Става дума за съдбата на WordPress (WP) и богатата екосистема около него. Платформата, създадена от Мат Муленвег през 2003 г. като система за управление на блогове, днес задвижва огромната част от сайтовете по света - без значение дали говорим за новинарски или корпоративни портали, онлайн магазини или страници на държавни структури - от списание Time до Тейлър Суифт.

Говорим за около 478 млн. сайта, за които външни разработчици са създали над 30 000 дизайн шаблона и повече от 70 000 приставки за допълнителни функционалности.

WordPress е най-популярната CMS система у нас, следвана от Joomla и OpenCart

Ето какви системи за управление на съдържанието използват сайтовете у нас

Това показа проучване сред клиентите на българска хостинг компания СуперХостинг.БГ

Тежък сблъсък между създателя на WordPress и една от най-големите компании, които го използват, сериозно разклаща доверието както в конкретния проект, така и в софтуера с отворен код като цяло. Това е сюжет, в който има колкото пари, толкова и власт.

Малко предистория

Когато говорим за WordPress, всъщност говорим за две различни неща. На сайта WordPress.org е организацията с нестопанска цел, която управлява open-source проекта WordPress. Това е софтуер, който изтегляте, персонализирате и инсталирате на ваш сървър.

Повечето от WP потребителите избират именно този път. На портала е достъпен и регистър с одобрени от екипа шаблони и приставки.

"WordPress.org просто принадлежи на мен лично", коментира преди дни пред The Verge Муленвег - макар поне документално структурата да е малко по-сложна.

Мат Муленвег

Източник: GettyImages

Мат Муленвег

За проекта може да допринася всеки, но голяма част от работата се върши от компанията на основателя Муленвег - Automattic. Тя обаче има и доста други бизнеси, от които най-важният за сегашния сюжет е WordPress.com. Това е платформа, която предлага цялостна платена или безплатна WP услуга - с хостинг, инсталация и автоматично обновяване на системата за управление на съдържанието, шаблоните и приставките.

Automattic е компания за 7,5 млрд. долара, а богатството на нейния бос се изчислява на $400 млн.

На практика всеки може да предлага същото, като стъпи върху направеното в рамките на WordPress.org проекта с отворен код - лицензът му го позволява. Именно това е и в основата на успешния бизнес на компанията WP Engine. Тя предлага на бизнесите и обикновените потребители облекчено създаване и управление на сайтове с WordPress, както подсказва и WP в името ѝ.

Тук говорим за компания, контролирана от инвестиционния гигант Silver Lake. Той управлява активи за около 100 млрд. долара.

Челен сблъсък

На 20 септември Муленвег излезе на сцената на WordCamp - най-големият WordPress форум. По време на своето изказване той насочи вниманието към тези, които черпят от благата на отворения код без дават нищо обратно и призова потребителите "да гласуват с доларите си".

По-късно същия ден той написа и текст в блога си, в който директно назова WP Engine като "рак за WordPress". По думите му нейният принос за проекта е минимален, а освен това избраното име подвежда потребителите.

От хостинг компанията не му останаха длъжни, като разкриха, че той е поискал от тях голяма сума пари (8% от годишния оборот) преди участието си на форума - като компенсация за използването на търговските марки и за човекочасовете труд, които служителите на Automattic полагат за open-source проекта, от който WP Engine се възползва.

Снимка 686583

Източник: Unsplash

Стигна се и до дело за изнудване, в което WP Engine твърдят, че, освен всичко друго, Муленвег се е опитвал да привлече в своята компания изпълнителния им директор и го е заплашвал, че ако откаже, инвеститорите от Silver Lake ще разберат за разговорите между двамата.

Играта загрубя и за потребителите. Контролираният от Муленвег WordPress.org отряза достъпа на WP Engine до инфраструктурата за обновления - като така хиляди обикновени клиенти на хостинг компанията се оказаха изложени на риск от кибератаки.

Компанията в крайна сметка получи възможност да изгради в спешен порядък свой механизъм за ъпдейти, но дойде и следващ удар. Advanced Custom Fields - допълнителна приставка, популярна сред уеб разработчиците и поддържана от WP Engine, беше поставена директно и без предупреждение под контрола на хората на Муленвег и преименувана на Secure Custom Fields.

Освен това, вече всеки, който иска да допринася с кода си за WordPress, трябва изрично да потвърди, че няма нищо общо в WP Engine.

Последиците

Както подчертава в блога си легендарният технологичен журналист Матю Инграм, очевидно е, че Мат Муленвег вижда действията си като защита на интереса на отворения WordPress от тези, които забогатяват на гърба на чуждия труд... но също толкова очевидно е, че той действа крайно и еднолично - и то в ситуация на конфликт на интереси.

Затова и заваляха призиви от множество изявени представители на технологичните среди да се стигна до решение и на ескалацията да бъде сложен край.

Някои обвиняват Муленвег, че с поведението си все повече наподобява Илон Мъск. Именно в този стил беше и отправената от него оферта към служителите на Automattic, които не са съгласни със случващото се - да напуснат срещу 6 месечни заплати или 30 000 долара (което от двете е по-голямо). Предложението беше прието от 159 души - 8,4% от компанията, но и освен това непропорционално голям процент ангажирани в поддържането на WordPress екосистемата.

Коментарът на Муленвег? "Сега определено ми е по-леко".

В професионалните форуми коментарите по негов адрес са подчертано критични. Не липсват опасения, че Automattic може да използват отворения код като бухалка и спрямо други конкурентни проекти, а това определено не действа мотивиращо на външните разработчици.

В създалата се ситуация не е изключено и WP Engine да направи своя версия (fork) на WordPress, а всяка подобна "схизма" до момента е имала катастрофални резултати за проектите с отворен код.

Снимка 686585

Източник: Unsplash

Какво би означавало това за обикновените ползватели? По-редки или напълно прекратени обновления, по-голям риск от кибератаки или сривове заради несъвместимост с новите технологии. Всичко това означава спад на трафика и продажбите.

Затова и има призиви Мат Муленвег да се оттегли от WordPress.org и да се съсредоточи върху комерсиалните си начинания - докато не е провалил окончателно творението си.