Близо десетилетие новите технологии и особено смартфоните заемат все по-голяма част от ежедневието на хората, като днес са се превърнали в необходимост. Наскоро стана ясно и това, че вече използваните смартфони са повече отколкото цялото население на Земята.

Изследване, направено на база интервюта с хора анализира причините, които стоят зад пристрастяването към мобилните устройства. То разглежда и защо някои потребители се отказват от непрекъснатото им използване, пише Световният икономически форум.

В проучването взимат участие три възрастови групи - ученици от средното училище, студенти и възрастни, които са завършили университет. Резултатите показват, че те са мотивирани да използват телефоните от следните ситуации:

  •  В моменти, в които не са ангажирани с друга дейност, като това да чакат приятел
  •  Преди и по време на монотонни повтарящи се задачи
  •  В неудобни моменти с много хора
  •  Очаквайки важно уведомление или съобщение

Реципиентите споделят и защо са спрели да използват телефоните си непрекъснато. Това се дължи на:

  •  Динамично ежедневие, като например, да излязат с приятел или да го закарат донякъде
  •  Осъзнавайки, че са ползвали телефона си час и половина
  •  Попадат на съдържание, което вече са виждали

Изненадващото е, че и трите групи дават почти идентични отговори. И учениците, и възрастните признават, че посягат към мобилното устройство веднага щом имат малко свободно време дали в училище или на работа.

Участниците са били помолени да изобразят на хартия какво би могло да бъде решението в тази ситуация. Повечето от тях рисуват механизми за излизане от определено приложение или блокиране. Те обаче споделят, че не се чувстват толкова зле, че да прибягнат до нарисуваните опции.

Вместо това интервюиращите са забелязали, че попитаните потребители имат доста положителни отзиви за някои приложения и не са готови да ги деинсталират или пък да закрият профилите си.