На фона на тежките климатични условия, довели до срив в добивите от хлебно зърно, което не се беше случвало от 2013-а година, ситуацията с реколтата и доходите в сектора тази година ще се окаже критична в много отношения за земеделските производители.

Интересно обаче, коментира sinor.bg, че родните фермери не са се отказали изцяло от инвестиционните си намерения и това личи от данните на министерството на земеделието за регистрираната нова техника за полугодието на 2020 година.

Намаляват парите за нови трактори и комбайни в България

Намаляват парите за нови трактори и комбайни в България

Средния и малък бизнес изпитва остра нужда от нова техника, но трудно може да заделя средства

Ако за първите 6 месеца на миналата година са регистрирани 87 нови зърнокомбайни, то 2020-та година не е по-различна, защото в регистрите вече са вписани 85 прибиращи машини. Това е свързано с обновяването на парка с комбайни, което е добра новина, на фона на останалата статистика.

Изключително търсене тази година се наблюдава при телескопичните и челни товарачи. По данни на контролно-техническата инспекция към министерството на земеделието, за първото полугодие на тази година са регистрирани 112 телескопични и 71 челни товарачи, а това е с над 50 на сто повече от количествата, купени през миналата година. До юни 2019 г. в регистрите са вписани едва 66 телескопични и 39 челни товарачи. По отношението на багерите също има увеличен интерес през 2020-а спрямо миналата година.

Колко нови трактори и комбайни са купени у нас през 2018-а

Колко нови трактори и комбайни са купени у нас през 2018-а

За полугодието са регистрирани 612 трактора и 94 комбайна

За първа година от доста време насам обаче се наблюдава спад в пазара на трактори, което безспорно се дължи на факта, че тази инвестиция се прави основно от средните и малки по размер стопанства. Заради спада в доходите това лято вероятно именно те ще бъдат най-силно засегнати от кризата.

Според статистиката на агроминистерството към края на юни регистрираните нови трактори са едва 385, докато по същото време на 2019 г. това число е било 529.

Рано е да се обобщава, тъй като понякога втората половина на годината търговията се засилва. И понеже министерството на земеделието планира да се пренасочат средства по ПРСР към частните инвестиционни мерки, има надежди пазарът на техника да остане стабилен, което е важен елемент в развитието на едно модерно стопанство, пише sinor.bg.