През миналата седмица официално беше открит първия нов рудник у нас за последните 40 години - "Ада тепе". По този повод екипът на Money.bg разговаря с инж. д-р Любомир Хайнов, оперативен директор на инвеститора в проекта "Дънди Прешъс Метал Крумовград" ЕАД.

Господин Хайнов, инвестирате близо 150 милиона долара в новия рудник "Ада тепе". Каква възвръщаемост очаквате?

Очакваме да си възвърнем капитала, който инвестирахме, през първите три години. След това предприятието ще е на печалба.

Можете ли да разкажете малко предистория за разработването на рудника - кога решихте, че ще го разработвате, защо избрахте него и т.н.?

Рудникът е разработван много, много години преди нас, още от самите траки. Те са започнали добив там, като успяхме да изчислим по емпиричен път, че рудникът е бил между 8-10 метра по-висок от това, което имаме в момента. След това бяха направени доста геоложки проучвания. След като "Дънди Прешъс Металс" придоби концесията, всъщност започна и разработката на находището.

Има ли други неразработени находища на златна руда у нас?

Не мога да кажа в момента, но собственост на "Дънди Прешъс Металс" - не. Други може и да има. Със сигурност има колеги, които работят на няколко места, така че нядявам се скоро да не сме единственият новооткрит рудник в региона.

Първи новооткрит рудник в България от 40 години насам

Първи новооткрит рудник в България от 40 години насам

В него ще работят 270 души

От кого очаквате да бъде открит друг такъв рудник като този в Крумовград?

Не бих казал, че мога да се надявам някъде да има и да бъде открит, но по принцип Родопите са мястото, където ще бъде открит още един такъв рудник. Поне така смятам аз.

Произведената продукция от добивната индустрия у нас през миналата година е за близо 3 милиарда лева. Може ли да расте секторът още и в каква посока?

О, да, разбира се, секторът може да расте. В крайна сметка всяко едно предприятие се стреми да бъде все по-екологично, да намалява разходите и естествено печалбите си по този начин. Със сигурност това нещо ще расте и новите технологии спомагат за това.

Борсовите цени на металите в световен мащаб поевтиняха значително. Как се отразява тази тенденция на сектора у нас?

Както при нас, така и навсякъде борсовите цени на металите бяха шок за мините и минната индустрия, защото в крайна сметка това е нещото, което плаща заплатите. Така че няма как да се отрази позитивно, но в крайна сметка, ако предприятията са достатъчно иновативни, разчитат на нови технологии, организация и дисциплина има начин да се оцелее.

Колко души ще работят общо в компанията с отварянето на новия рудник и какви са средните заплати на работниците в компанията?

Средната работна заплата в "Дънди Прешъс Металс Крумовград" е 2 100 лева. Работят около 280 човека, като 96% са местни хора.