Народната (Централната) банка на Китай ще продължи да смекчава парично-кредитната си политика през 2025 г., според изявлението, публикувано след заседанието на висшето партийно ръководство на страната. Такъв сигнал след заседание на партийния орган беше даден за първи път от последните 14 години, пише "Комерсант". Той обаче беше очакван, предвид продължаващата слабост на вътрешното търсене и неясните перспективи за външното търсене на китайски стоки.
През октомври финансовият регулатор на страната намали референтните лихвени проценти по едногодишните и петгодишните кредити с 25 базисни пункта до рекордно ниски нива от съответно 3,1% и 3,6%. Решението на Централната банка беше обяснено с данните за третото тримесечие, които показаха най-ниския растеж на икономиката от началото на 2023 г. насам - от 4,6%.
Предварителните данни за четвъртото тримесечие засега показват някои признаци на възстановяване на бизнес активността - например стойността на индекса PMI в производствения сектор през ноември, както и през октомври, беше над границата от 50 пункта, разделяща растежа от рецесията. Индикаторите сочат, че китайската икономика може и да нарасне с 5% като цяло за 2024 година, както очакваха властите в прогнозите си от пролетта.
По време на въпросното заседание китайският президент Си Дзинпин е заявил, че основните цели на икономическото и социалното развитие през 2024 г. ще бъдат постигнати. Въпреки това, поддържането на сходни темпове на растеж през следващата година ще изисква допълнителни усилия от страна на властите, а очакваното в този контекст облекчаване на фискалната политика е само една от мерките.
Стабилизирането на външната търговия и обема на чуждестранните инвестиции е в периметъра на вниманието на властите, следва от изявлението на китайския лидер. В тези области обаче се очаква свиване, вкл. и заради избирането за президент на САЩ на Доналд Тръмп, който може да започне нова фаза на търговската война с Китай.
На фона на тези (нерадостни) перспективи, китайските власти обещават да подкрепят икономическия растеж чрез увеличаване на бюджетните разходи, усилия за стабилизиране на пазара на недвижими имоти, както и нови мерки в подкрепа на вътрешното търсене (вече стартиралите, все още не са показали ефективност).