"Плащаме най-евтин ток в ЕС, при най-скъп газ", четем във в. "Стандарт"

България е сред страните в Европейския съюз, където за последната година се вижда най-висок ръст в крайната цена на природния газ и в същото време е сред страните с най-ниска цена на тока. Това показват данните на Евростат, които обхващат периода от средата на 2017 до средата на 2018 г. Така те обхващат лятото, в началото на което природният газ поскъпна, а с това и цената на парното - в различна степен за отделните топлофикационни дружества. Ново поскъпване на газа имаше и от октомври, очаква се и след Нова година.

Изчислени в евро, цените на тока са най-ниски в България (9.8 евро за 100 квтч), Литва (11 евро) и Унгария (11.2 евро), а най-високи - в Дания (31.3 евро), Германия (29.5 евро) и Белгия (27.3 евро).

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кръстникът на Горанов отказа да коментира имотни въпроси" е водещo заглавиe на в. "Сега"

И шефът на държавната Банка за развитие е декларирал, че живее в чужд апартамент, без да плаща

Кръстникът на финансовия министър Владислав Горанов - масонът бизнесмен Иван Сариев, не одобрява публикациите на "Сега" по темата за апартамента, в който кръщелникът му живее безплатно в луксозния комплекс "Есте", построен от братята Домусчиеви.

В разговор с наш репортер той ги нарече "малко нереални". На довода ни, че единствено сме изброили публично обявените в Търговския регистър фирми на семейството му и питаме Националната агенция по приходите (НАП), подчинена на Горанов, дали им е направила ревизии и какъв е резултатът, Сариев отговори, че сме публикували "някакви други глупости". НАП не успя и във вторник да отговори на "Сега" за ревизиите. Сариев няма възражения единствено към казаното от министъра, който обяви в петък пред журналисти, че няма нищо нередно да живее в апартамента на своя кръстник, когото смята за близък роднина. Горанов се изпусна и че ако този факт го притеснявал, той нямало да декларира жилището - сякаш спазването на закона е по желание.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"БАСКОМ: 30% от българите в чужбина биха се върнали, 21% се колебаят", четем в "Капитал"

Софтуерната асоциация отчете 19% ръст на приходите в сектора за 2017 г.

Близо една трета от българите в чужбина биха се върнали в страната. Това сочат резултатите от анкета на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Тя е проведена онлайн сред 4310 българи зад граница сред общо над 70 държави и е част от кампанията на асоциацията под надслов "ЗАвръщането".

Прочети още от " Капитал"

"4,4 млрд. лева печалба, ако "Турски поток" е през България" е заглавиe от в. "24 часа"

Над 2,8 млрд. лв. ще са нужни, за да се изгради инфраструктура, която да съответства на новите газови потоци в региона. Това заяви пред ресорната парламентарна комисия енергийният министър Теменужка Петкова.

Основната част от инвестицията ще е за нови 484 км тръби от Провадия до Зайчар в Сърбия и за нови две компресорни станции и 11,5 км газопровод от българо-турската граница до станция "Странджа".

Промяната в енергийната стратегия се налага след индикации от "Газпром", че след пускането на втората тръба на "Турски поток" ще спре транзитът от Украйна, което означава и през България към Турция.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Таксиджиите излизат на протест за повече пари" извежда на първа страница в. "Монитор"

Искат места от платените зони за стоянки и да карат в бус лентата

Cтоличните таксиметрови шофьори излизат на протест пред общината утре на обяд. Исканията им отново са съсредоточени върху по-високи цени, на които да возят клиенти. Недоволството им насочено и към частните автомобили, спиращи на стоянките им.

С общо предложение таксиметровите шофьори ще поискат стоянките им да заемат 2% от "синя зона", 4% от "зелена зона" и 25% от местата за паркиране в останалата част на столицата. Сред предложенията е и разрешителните за таксиметров превоз да бъдат на името на водача. Също така да им бъде позволено, когато возят клиенти да се движат в бус лентата.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"CEZ не вкара Гинка Върбакова в ръководството на българските си дружества", пише "Капитал"

"Инерком" е трябвало да плати над 300 млн. евро до края на ноември. Но плащане няма, затова следват преговори какво да се прави

Общите събрания на акционерите на "ЧЕЗ Електро България" и "ЧЕЗ Разпределение България" отказаха на 27 ноември да отстранят настоящите членове на надзорните съвети на дружествата и да назначат на тяхно място Гинка Върбакова и свързани с нея хора. Планираните рокади бяха включени в дневния ред по предложение на мажоритарния акционер - чешката CEZ, в изпълнение на предварителния договор от края на февруари с фирмата на Върбакова "Инерком България".

Прочети още от " Капитал"

"Все повече банки свалят лихвите по ипотечните заеми под 3%", пише в. "Сега"

Доходите от влоговете все по-плътно се доближават до нулата

Лихвите по жилищните кредити в България никога не са били толкова ниски, показва статистиката на БНБ. Към октомври средната лихва по заемите в левове е паднала до 3.26%. За сравнение през лятото тя бе 3.38%, а преди година - 3.87%. Ипотеките в евро също продължават да поевтиняват, макар да остават малко над тези в левове - 3.93%.

Намалява и ГПР (годишният процент на разходите), който показва реалната цена на заемите заедно с всички такси и комисиони към банката. През октомври средният ГПР по жилищните заеми в левове е паднал до 3.59%, което също е исторически най-ниско ниво. За сравнение преди година ГПР по левовите ипотеки е бил 4.31 на сто.

Прочети още от в. "Сега"

"Няма срив на чуждите инвестиции, има безсмислени и тежки спорове върху непълни данни" пише в. "24 часа "

Една информация от септември миналата година е озаглавена "Преките инвестиции се свиват с над 50%" - става дума за първите седем месеца на 2017 г. Месец по-късно ситуацията изглежда още по-негативна - "Инвестициите са се сринали наполовина". Два месеца по-късно вече имаме съвсем друга ситуация - "Чуждите инвестиции колебливо нарастват". Още месец по-късно заглавието вече е "Чуждите инвестиции се увеличават". И така, месеци наред се коментира, че инвестициите през 2017 г. спадат и се сриват, а всъщност за цялата 2017 г. чуждите инвестиции се увеличават с около 39%. Това не е единствен пример. Ето няколко информации от 2011 г. - "Двойно по-малко са чуждите инвестиции", както и "40% спад на преките чуждестранни инвестиции в България". Ако пуснете търсене в интернет за този период, ще видите множество публикации за спад и срив на чуждите инвестиции. Обаче според окончателните данни 2011 г. всъщност е сравнително успешна - 1,5 милиарда евро чужди инвестиции и 28% растеж спрямо предходната година. Пак същото: първоначалните информации индикират спад на инвестициите, а всъщност такъв спад няма.

Прочети още от в. "24 часа"

"Как Западът ще отмъсти на Русия за украинските кораби", пише в. "Стандарт"

Прекият военноморски сблъсък на Русия с Украйна предизвика куп спекулации за евентуалната реакция на Запада. Възможно е и Киев освен въвеждането на военно положение да предприеме нови антируски мерки. Доколко може да са опасни поредните санкции срещу Москва и какъв ще е резултатът?

Очертават се два възможни сценария за икономическа реакция на Запада след сблъсъка край бреговете на Крим.

Най-тежкият изглежда така: Украйна и САЩ налагат нови - и най-сурови - санкции на Русия. Ще припомним, че независимо от скъсаните отдавна икономически връзки Русия и Украйна все още си взаимодействат в редица важни сфери, пише Олга Самофалова, "Взгляд".

Прочети още от в. "Стандарт"