В долината на Рейн в Германия има литий, достатъчен за създаването на батериите на 400 млн. електромобила. Това превръща Черната гора в региона в един от най-богатите на литий региони на света изобщо.

Но пред добива му има някои проблеми. На първо място, литият се намира под изключително горещите геотермални извори, които, от своя страна, се намират на стотици метри под река Рейн. На второ, добивът може да предизвика протестите на еколози в гъсто населената страна.

Затова до момента основно чувахме за "планове" за добива му. Например германско-австралийската Vulcan Energy Resources обяви, че има намерение да започне геотермален и екологично чист добив, но едва след 2024 г., за който тя иска да инвестира 1,7 млрд. евро.

Но тази идея изглежда относително далеч, защото към началото на май тази година декларира, че е набрала едва 75 млн. евро. Все пак ако компанията успее да открие останалата част от финансирането, тя планира да добива по 15 хил. тона годишно в първата фаза на разработването им и по 40 хил. тона годишно, когато петте геотермални станции достигнат пълен капацитет. Това, по разчет, ще се случи след 2025 г.

Но друга компания, изглежда, е променила статуквото на плановете. Това е френската мултинационална компания за добив и металургия Eramet, която обяви, че успешно е добила литий чрез геотермален метод в завод Rittershoffen, намиращ се в Северна Франция, в региона на Елзас, откъдето също преминава река Рейн.

От Eramet също оповестиха, че това се е случило по иновативен метод, който, за разлика от конвенционалните технологии, разчита на изпаряване. Благодарение на това, тя успява да спести огромна част от водата, която иначе щеше да използва. Същевременно добивът ѝ е достигнал до 85% спрямо 50%, колкото щеше да бъде при конвенционалния метод.

"Екипите на Eramet използваха усъвършенствания метод на директно извличане на литий, разработен за нашия проект Centenario Lithium, който трябва да започне добив на литий в Аржентина", изтъкват от самата компания по отношение на добива си.

Пробивът на Eramet може да доведе до успешно разработване на находищата и в Германия. Така той може да окаже стратегически ефект върху Европа, която разчита на внос на редки метали и се опитва да привлече обратно веригите на доставки, за да понижи тази зависимост.