Нещо средно между латиноамериканска телевизионна драма и зимен трансферен прозорец - така най-кратко могат да се опишат събитията от последните 3 дни около OpenAI, една от най-перспективните технологични компании на нашето време. Създателите на ChatGPT първо свалиха доверието си от изпълнителния директор Сам Алтман, после се появиха информации, че го канят обратно, но в крайна сметка стана ясно, че той вече е част от екипа на Microsoft.
Защо това е важно?
Преди година ChatGPT предизвика истинска експлозия на интереса в изкуствения интелект. Чат ботът, който може да води разговори на всякакви теми, се превърна в най-бързо трупащото популярност приложение и около него се появи цяла индустрия, свързана със съдържание, анализ на данни и т.н.
Microsoft, които инвестираха милиарди в OpenAI и изградиха инфраструктурата на компанията, интегрираха езиковия модел GPT-4 в своята търсачка Bing, а към момента все повече функции и услуги около Windows и Office се подсилват с изкуствен интелект.
AI ботовете дават възможност за реално общуване с машината на разговорен език - цялостна промяна на парадигмата, сравнима с появата на търсачките и социалните мрежи. Това стана и причина Google да ускорят усилията си в областта на изкуствения интелект. Така до средата на годината (и с малко неубедителен дебют) вече беше наличен и чат ботът Bard, като освен това онлайн гигантът също започна да интегрира изкуствен интелект в услугите си.
Meta не остана по-назад, като освен това тя предоставя своите AI модели на изследователите с възможността да ги надграждат. X на Илон Мъск скоро ще покаже своя прочит на темата чрез бота Grok.
Настъпилата истинска "надпревара във въоръжаването" в областта на изкуствения интелект сериозно притесни някои учени и общественици - заради всички рискове, които подобна технология без адекватен контрол носи със себе си.
В голяма степен всичко това се случи, заради Сам Алтман, който взе решението да превърне GPT моделите в потребителски продукт. Ето тук разказваме още за него:
Какво се случи?
В късните петъчни часове беше оповестено, че бордът на OpenAI освобождава Алтман, тъй като "не е бил достатъчно откровен" в комуникацията си и така е създавал пречки за функционирането му.
В събота последва вълна от оставки в компанията, а в неделя CNBC обяви, че инвеститорите в OpenAI търсят начин да върнат Сам Алтман в компанията. Междувременно техническият директор Мира Мурати беше обявена за и.д. CEO на компанията.
След като още в началото на целия скандал босът на Microsoft Сатя Надела обяви, че компанията му продължава да подкрепя OpenAI, днес той оповести, че Сам Алтман ще оглави нов AI проект в рамките на софтуерния гигант. Заедно с него в MS идва и бившият президент на OpenAI Грег Брокман. Коментарът на Алтман в социалните мрежи: "Мисията продължава".
Междувременно, OpenAI си намериха нов изпълнителен директор в лицето на Емет Шиър, съосновател и бивш шеф на стрийминг платформата Twitch. Той обяви, че в плана му за първите 30 дни на поста влиза наемането на независим разследващ екип, "който да проучи целия процес, довел до сегашното положение и след това да представи пълен доклад".
Все пак Шиър сподели и уважението си към "това, което Сам и целият екип на OpenAI са построили".
Justice for ALL
на 20.11.2023 в 20:31:32 #1пъpвo cвaлиxa дoвepиeтo cи oт изпълнитeлния диpeĸтop Caм Aлтмaн, пocлe ce пoявиxa инфopмaции, чe гo ĸaнят oбpaтнo, нo в ĸpaйнa cмeтĸa cтaнa яcнo, чe тoй вeчe e чacт oт eĸипa нa Місrоѕоft === Така става като се опитваш да събориш някой, който е построил компанията. Същото беше и със Стийв Джаабс в Епъл. Алтман най-вероятно имал основание да не им каже всичко. Разбира се, подробностите не са ясно, но едно е ясно: тоя борд се издъни, а Алтман просто продължи напред и нагоре. Няма да го има много май тоя борд. Като гледам и номер 2 е последвал Алтман в Майкрософт, така че следва неприятен разговор с този борд и особено тия дето се опитаха да прокарат този преврат.