Германският индустриален гигант Thyssenkrupp преживява все по-трудни времена. Председателят на борда Улрих Ленер подаде оставка, след като временният изпълнителен директор на компанията Гуидо Керхоф беше подложен на натиск от акционери, настояващи за радикално преструктуриране на закъсалия индустриален конгломерат.

Напускането на Ленер задълбочи лидерския вакуум в групата, произвеждаща от подводници до асансьори. Керхоф е изпълнителен директор едва от няколко дни, след като Хайнрих Хайзингер, който води компанията в продължение на 7 години и половина, напусна поста преди 10 дни.

Thyssenkrupp и Tata Steel се договориха за сливането на европейския си бизнес

Компания с бизнес у нас става част от втория най-голям производител на стомана в Европа

Предвижда се обаче съкращаването на 4000 работни места

72-годишният Ленер подава оставка, считано от 31 юли, като се оттегля и от надзорния съвет. Той заяви, че вече не се ползва с достатъчна подкрепа за развитието на компанията в интерес на нейните клиенти, служители и акционери, пише Reuters.

"Предприемам тази стъпка съзнателно, за да дам възможност за фундаментална дискусия с нашите акционери за бъдещето на Thyssenkrupp. Разпадането на компанията и свързаната с това загуба на много работни места не е опция", каза ръководителят в изявление.

ThyssenKrupp отчете рекордни поръчки по пътя към отказване от стоманата

Европейски гигант с бизнес у нас постигна рекордни поръчки и висока печалба

Компанията се ориентира към асансьорите и автомобилните компоненти

Хайзингер отстояваше сливане на европейския бизнес на Thyssenkrupp с този на индийската Tata Steel, финализирано на 30 юни като ключов елемент от стратегията му да съживи бизнеса и цената на акциите на компанията.

Той напусна, след като не успя да спечели единодушна подкрепа от акционерите за сделката с Tata, чието подготвяне отне 2 години. Сделката донесе по-малка полза за Thyssenkrupp, отколкото се надяваха някои инвеститори.

След €8 милиарда загуба: Гигантът Thyssenkrupp си тръгва от Америка

След €8 милиарда загуба: Гигантът Thyssenkrupp си тръгва от Америка

Компанията продава и последния си завод там

Лидерската криза в Thyssenkrupp, чиято история датира от 2 века, разкри още по-фундаментални въпроси за компанията, която работи от дълги години не само заради печалбата, но и за да поддържа наследството на основателите си и да запази работните места на своите 158 000 работници.

"Уважавам решението на Ленер, но съжалявам за него", каза Вилхелм Сегерат, ръководител на работническия съвет на Thyssenkrupp и старши служител в индустриалния профсъюз IG Metall.

Той призова основните акционери да работят заедно, за да развият Thyssenkrupp. "Не може да има разпадане на бизнеса", каза той пред Reuters.