Към края на 2024 г. брутното богатство на домакинствата в България за първи път надхвърли 1 трилион лева, достигайки 1,00052 трилиона лева. В номинално изражение това се равнява на почти пет пъти размера на брутния вътрешен продукт на страната, или 493% от БВП. Това показват данните от анализа, представени на пресконференция от икономиста от ЕКИП Стоян Панчев и инвестиционният експерт и изпълнителен директор на TAVEX, Макс Баклаян.
В рамките на инициативата "Как спестяват българите" беше представен нов икономически индекс - индекс "Богатство", който измерва богатството на домакинствата в България.
Индексът комбинира всички видове финансово богатство с нова методология за оценка на недвижимите имоти, целяща да отрази по-точно реалната икономическа стойност на активите, притежавани от българските граждани. Началната стойност на Индекса е 100 пункта през 2015 г., като неговата брутна стойност достига 262 пункта в края на 2024 година.
Според представените сега данни, на човек от населението у нас се падат средно по 155 424 лв., а на едно домакинство - по 349 135 лв. През миналата година общото брутно богатство на домакинствата се е увеличило със 113 милиарда лева, което представлява ръст от 12,7%. Само стойността на жилищата е нараснала с 95,5 милиарда лв., или с 15,7% спрямо предходната година.
В дългосрочен план, за периода между 2015 г. и 2024 г., се отчита значителен ръст в натрупаното богатство. Общото брутно богатство на домакинствата се е увеличило с 618 милиарда лева, което представлява 2,7-кратно нарастване.
По-конкретно, общата стойност на жилищния фонд е нараснала с 446 милиарда лв. или 174%, докато брутното финансово богатство се е увеличило със 172 милиарда лв., което е ръст от 138%. При изваждане на пасивите, нетният ръст във финансовото богатство възлиза на 138 милиарда лв.
По думите на Макс Баклаян, "проучването прави важни изводи относно структурата на богатството в страната. Около 70% от него са концентрирани в недвижими имоти, докато едва 1,1% се падат на инвестиции в други активи. Това подчертава сериозен потенциал за развитие на инвестиционната култура у нас. Същевременно, предходно изследване от същата кампания показва, че само 22% от българите имат навика да спестяват, а едва 6% от тях инвестират, което означава, че само 1,3% от населението активно участва на инвестиционните пазари."
Експертите обърнаха внимание и на факта, че след 2021 г. инфлационните процеси започват значително да влияят върху реалната стойност на натрупаното богатство, като номиналните стойности все по-слабо отразяват покупателната способност на активите.
"Допълнително, доминиращата тежест на недвижимите имоти в портфейлите на домакинствата представлява потенциален риск за финансовата стабилност при повторение на сценарии, подобни на кризата от 2008 г.", коментира Стоян Панчев.
diana-atanasova
на 27.05.2025 в 07:56:55 #2По Вашите критерии сигурно попадам във въпросните рускошмиргели, но аз съм просто човек, който чете внимателно и проверява официалните източници, който в случая е БНБ. От Money.bg удобно не са споменали, че въпросните спестявания не са само на домакинствата, а официално по статистика са депозити на "домакинства и НТООД". Тази интересна абревиатура НТООД включва партии, синдикати, църкви, футболни клубове, НПО-та и пр. Домакинствата, пък, не са просто домакинства. те включват в себе си едноличните търговци, земеделските производители и самоосигуряващи се лица. Също така журналистът не си е губил времето да провери как е разпределено това богатство и когато си направиш труда да го провериш, се оказва, че 10% от тези "спестявания" са на милионерите. О, да, богатите са станали още по-богати, партиите, синдикатите и прочие също, но дали българинът като цяло е станал по-богат... удобно такава статистика не съществува.
nsmilitia
на 21.05.2025 в 10:18:50 #1Рускошмиргелите що не коментирате?