Случи се. Държавите-членки на Организацията на страните-износителки на петрол се споразумяха по време на срещата си в Алжир през тази седмица да ограничат добива на петрол.

Основен пръст в това има Саудитска Арабия, която е най-големият производител в света и която страда от ниските цени на черното злато в световен мащаб. На саудитския министър на петрола Халид Ал-Фалих му отне шест месеца, откакто е на поста, за да спре политиката на страната си за непрестанно увеличение на добива.

Решението със сигурност ще увеличи цените, което ще спомогне на държави като Саудитска Арабия да закърпят бюджетите си. Страната отчете рекорден финансов дефицит заради свръхпредлагането на петрол.

„Саудитска Арабия иска по-високи цени”, обяснява пред агенция Bloomberg Амрита Сен, главен петролен анализатор към консултантската компания Energy Aspects в Лондон.

Саудитска Арабия и Иран сближават позициите си преди срещата на ОПЕК

Саудитска Арабия и Иран все по-близо до намаляване добива на петрол (и увеличение на цените)

Двете страни имат два месеца да се разберат

Само месеци преди това предишният министър на петрола на страната Али Ал-Наими водеше съвсем друга политика, без да се притеснява накъде отиват цените на суровината. Той смяташе, че цените под 50 долара за барел трябва да окуражат по-дългосрочни инвестиции.

Сега обаче ситуацията е различна и това решение може да промени много пазара. Гиганти като Exxon Mobil могат да размразят изоставени проекти. Други богати на петрол страни като Венецуела, които изпитват също финансови трудности заради цената на суровината, ще получат сериозна глътка въздух.

От друга страна играчи като Русия ще трябва да решат дали да не последват примера на Саудитска Арабия и да намалят също добива, а САЩ, който е най-големият износител на шистов петрол, ще трябва да търси нови находища, което ще оскъпи суровината.