От началото на октомври Великобритания спира да признава като официален документ личните карти на гражданите на Европейския съюз при влизания в страната. Съответно, правилото важи и за всички българи. Промяната е част от новата емиграционна политика на Лондон след Брекзит.

Обединеното кралство ще допуска европейски граждани на територията си само ако разполагат със задграничен паспорт. Към днешна дата справката сочи, че макар и новото правило все още да не е влязло в сила, порверките на британските власти вече са засилени.

След Брекзит: Лондон пак иска да преговаря, Брюксел отказва

След Брекзит: Лондон пак иска да преговаря, Брюксел отказва

Прекъснати вериги за доставка на стоки, празни рафтове в магазините, много бюрокрация: договорената формула за Северна Ирландия не работи. Правителството в Лондон поставя ултиматум на ЕС, а сблъсъкът изглежда неизбежен

В ефира на NOVA NEWS консулът на България в Лондон Иван Ванчев коментира, че в момента проверките са най-сериозни за гражданите от Източна Европа като най-проверявани са румънците и българите. В тази последователност.

"Това създава проблеми на редица български семейства, които от години живеят и работят на Острова", подчерта консулът.

Проблеми нямат единствено хората, които имат статут на уседналост във Великобритания. Тоест, пребивават, работят и се осигуряват законно на територията на страната. Тези хора могат спокойно да влизат и излизат от страната до 2025-а година. В момента разрешително за престой във Великобритания имат 292 550 българи. На 98 170 е даден пълен статут на уседналост, а на 172 820 - временен, който изисква през следващите 5 години да живеят поне 6 месеца годишно в страната.

"По 15 паунда на час, но пак няма кой да работи": над 1 милион незаети работни места във Великобритания

"По 15 паунда на час, но пак няма кой да работи": над 1 милион незаети работни места във Великобритания

На полето, в здравния сектор, зад волана на камиона: след Брекзита Великобритания страда от остър недостиг на работна ръка. Няма кой да прибира реколтата, няма кой да кара камионите. Незаетите места са вече над 1 милион

Припомняме, че от 1 януари тази година във Великобритания има стриктно изискване за работна виза за новопристигащите в страната с цел работа.

Според официалните данни на Обединеното кралство, най-големите чуждестранни групи, които живеят и работят на териотирята на Великобритания са именно българите и румънците. Лондон твърди, че няма никаква насочена дискриминация срещу източноевропейците, а просто се следват законите и правилата, свързани с Брекзит и с продължаващата пандемия.

В социалните мрежи обаче българско семейство разказва, че още в края на август тази година е било спряно да влезе във Великобритания, въпреки че страната ни е в зеления списък за пътуващи в условията на пандемия. Въпросното семейство живее в Обединеното кралство от 2017-а година и има временен статут на уседналост, който им дава правото свободно да влизат в страната.

През лятото обаче си пътуват до България за сватбата на дъщеря си. Нейният нов съпруг кандидатства онлайн с молбата да се прикачи към статута за уседналост на съпругата си, каквато е процедурата, но тъй като обработката на подобни молби често се бави с месеци, той решава да пътува със семейството ѝ и да изчака отговора на британското вътрешно министерство в самата Великобритания. Това обаче не се случва и мъжът е екстрадиран за континентална Европа. Десетки подобни примери има и за нашите северни съседи.

Великобритания страда от остър недостиг на строителни работници след Брекзит

Великобритания страда от остър недостиг на строителни работници след Брекзит

Междувременно разхлабването на мерките около пандемията увеличи търсенето на имоти в Обединението кралство