Правителството на Иран, което наложи пълна забрана на криптовалутите през април 2018 г., сега е готово не само да ги приеме, но и да ги популяризира, пише Asia Times.

Както пише изданието, сега в Иран сега работят около 50 свързани с блокчейна предприятия, а така също и лицензирани борси за криповалути

В края на януари е получено предварително разрешение от властите за създаване на обезпечена със злато дигитална валута PayMon. Над пускането на altcoin работиха банки като Parsian Bank, Bank Pasargad, Bank Melli Iran и Bank Mellat. Планира се пускането в обращение на криптовалутата да започне по-късно тази година.

Иран също така разчита на биткойна като начин да избягва международните санкции срещу страната.

Доколкото 80-те милион граждани на Иран се сблъскват все повече с трудните икономически условия и неудържимата инфлация, мнозина са принудени да купуват злато или биткойни.

Легализацията на криповалутите е важен фактор, позволяващ да се използват те като средство за спестяване, тъй като съответните борси ще работят на законно основание. А така също това дава на властите висока степен на контрол и надзор над този процес, отбелязва Лиза Елис, партньор и финансов анализатор на MoffettNathanson LLC.

А подкрепяният от правителството на Иран крипториале не само възможност, но и неизбежност, казва за Asia Times генералният директор на CipherTrace, Дейв Джеванс. Допълвайки, че суверенната криптовалута ще позволи на режима в Техеран да осигурява потоци от дигитални валути в страната от държавите партньори, съхранявайки при това контрола върху тях заради безопасността и данъчното облагане.

Иран не приема европейския план за заобикаляне на санкциите

Иран не приема европейския план за заобикаляне на санкциите

Предложеният механизъм бил система за бартер, а не за парични разплащания

И нещо още , по важно, според експерта, това би позволило на Иран да избегне традиционния валутен контрол, който влияе върху ефекта от санкциите.

През август миналата година, след излизането от ядрената сделка с Иран, САЩ въведе санкции, засягащи иранския автомобилен сектор, търговията с петрол злато и други важни метали. През ноември Вашингтон разшири санкциите и над петролния сектор, банките, корабостроенето и морските превози.

През декември американските законодатели предупредиха Техеран, че са готови да наложат санкции върху всякаква форма на крипториала. А борсата Binance помоли иранските потребители да изтеглят принадлежащите им активи от нейната платформа заради санкциите.