Първият изцяло построен в Китай самолетоносач и втори такъв плавателен съд за китайските ВМС е завършил пробни петдневни плавателни изпитания, съобщи държавният телевизионен канал CCTV.

Авионосецът, както се вижда от поста на People's Daily,China в Тwitter, се завръща от тестовото плаване в пристанището Далян, където корабът бе построен. Самолетоносачът с водоизместимост 70 000 хиляди тона, реализиран по проекта 001А тона, засега не е получил своето име.

Той бе спуснат на вода през април 2017 година след четири години строителство. Въвеждането на самолетоносача в експлоатация и включването му в състава на китайските ВМС се планира за не по-рано от 2020 година. Към този момент той ще е способен да носи на борда си 36 изтребителя J-15 (копие на съветския корабен изтребител Су-33, чийто прототип бе купен от Украйна). 

Първият самолетоносач в състава на китайските военноморски сили е авионосеца "Ляонин", бившият съветски кораб "Варяг", припомня rbc.ru.

През 1998 г., корабът останал в Украйна след разпадането на СССР, бе купен от китайска компания с цел да стане база за развлекателен парк. След това бе изкупен от китайското правителство, модернизиран в корабостроителницата в Далян, и през 2012 година бе приет на въоръжение в китайските ВМС.

Самолетоносачът "Ляонин" стана полигон за отработка на технологии за строителство на такъв тип кораби, а също и за обучение на екипажи за палубната авиация. Въпреки модернизацията, през април 2018 г. корабът бе признат за негоден и Пекин го изважда от строя.

Въпреки че е разработен на негова основа, новият самолетоносач се отличава с по-големи габарити и скоростни характеристики от "Ляолин". Дължината е увеличена с 10 метра - до 315 метра, а скоростта на движението от 29 възела до 31 възела в час.

Авиогрупата на стария самолетоносач също бе по-малка - 29 изтребители J-15.