Експортно ориентирани инвестиции, нови работни места и по-висок икономически ръст - всичко това се обещаваше на жителите на Петрич през 2016 г., когато общината получи безвъзмездно от държавата два поземлени имота (146 дка и 41 дка), върху които трябваше да се построи индустриален парк.
"С тази инициатива искаме да привлечем сериозни инвеститори, това пък ще доведе до увеличаване на приходите в общинската хазна", обясняваше тогавашният зам.-кмет Илко Стоянов.
За 9 години Стоянов мина и през общината в Благоевград, но в Петрич индустриален парк така и не се изгради и вместо това по-големият от двата терена вече е продаден на частен инвеститор, след като беше върнат на държавата.
Както отбелязва "Сега" в свой материал, 5-годишният срок за реализация на проекта, записан в Закона за държавната собственост се е оказал напълно непостижим за местната администрация. Така през миналата година общинският съвет в югозападния град взе решение неслучилият се индустриален парк да бъде върнат на държавата. Процесът е завършил документално в края на март тази година.
Броени седмици по-късно по-големият имот е продаден на търг само с един участник и с неголяма стъпка от началната цена. Става дума за "Йотов и син България" ООД, които са платили 307 450 лева за 146-те декара при начална тръжна цена от 304 405 лева.
Според "Сега" дружеството работи в областта на военната промишленост и е получавало договори по обществени поръчки на министерство на отбраната през 2018 и 2020 г. Фирмата е собственост на Ивайло и Наталия Йотови, като бащата Ангел и синът Ивайло са известни като оръжейни търговци.
Фамилия Йотови са собственици и на "Бонония истейт" и развиват хотел и винопроизводство. Не е ясно с каква цел е закупен имота в Петрич и за какъв тип инвестиция ще се използва, посочва изданието.
Подобни проблеми има и в редица други градове - включително и в областния център Благоевград, където трябваше да се строят конгресен център и музей, но за момента единственият резултат са огромни разходи и риск от загуба на имоти.
Още повече и защото правителството поиска от областните управители да подготвят до края на месеца списък със стопанисваните от тях имоти с отпаднала необходимост - с цел тези, към които има инвеститорски интерес, да бъдат продадени на търг и с приходите да се финансира нова социална инфраструктура.
projekt
на 19.05.2025 в 18:40:33 #12000 лв за декар..... Браво на държавата.....