През последния половин век новопостроените жилища в САЩ са се продавали средно за много повече от по-старите жилища. Но в наши дни новите жилища за продажба са по-евтини на квадратен метър от съществуващите домове. Като цяло новопостроените жилища се продават само с 3% повече по-старите домове, което е спад от средно 16% повече от 1968 г. насам, според The Wall Street Journal.

Цените на съществуващите жилища са се повишили, на фона на все по-големите липси от тях са на пазара. Броят на съществуващи жилища, които се препродават, е намалял значително през последните години. Към март 2024 г. броят на съществуващите жилища за продажба е намалял до 1,1 милиона от 1,7 милиона през 2019 г., а продажбите на съществуващи жилища достигнаха близо 30-годишно дъно миналата година, според доклад на Харвард по-рано тази година.

Високите лихвени проценти по ипотечните кредити може да допринесат още за този недостиг на съществуващи жилища - много собственици на жилища отлагат преместването и чакат цената на заемите и цените на жилищата да паднат.

Но тази тенденция може да се обърне. Продажбите на съществуващи жилища се увеличават в Средния Запад, Юга и Запада, според скорошни съобщения на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти.

Пазарът на жилища в САЩ е на прага от рекордна оценка от $50 трилиона

Пазарът на жилища в САЩ е на прага от рекордна оценка от $50 трилиона

След ръст от 3,1 трилиона долара само през последната година

Имаше спад на цените тази година и повече собственици на жилища пуснаха домовете си за продажба, а строителството на нови жилища се увеличи. САЩ са на път да построят рекорден брой нови многофамилни жилища тази година от около 500 000 единици. Все пак трябва да се извърви дълъг път, за да се компенсира общият недостиг на жилища, който според Freddie Mac е 3,7 милиона жилища.

Има и куп други фактори. Разходите за строителни материали и труд са повишени, което прави ремонта или обновяването на стари жилища много по-скъпи. И това, че домовете в САЩ са по-стари от всякога, не помага. Средната възраст на жилищата, обитавани от собственици в САЩ, се е повишила до 40 от 32 години, когато жилищният пазар се срина през 2008 г.

Пазар на жилища: Къде е най-скъпо за покупка в ЕС и в коя страна цените се качиха с 200% за десетилетие

Пазар на жилища: Къде е най-скъпо за покупка в ЕС и в коя страна цените се качиха с 200% за десетилетие

Наемите в ЕС са нараснали с 22% за периода 2010-2023 година

Новите домове също стават все по-малки. Делът на новопостроените еднофамилни къщи с четири спални е паднал до 33% през миналата година, което е най-ниското ниво от 2012 г., установи Националната асоциация на строителите на жилища. Междувременно нараства делът на новите еднофамилни жилища с две спални.