Повечето граждани на Русия (63%) не са имали и нямат никакви спестявания. За това свидетелстват данните от анкета на Всерусийския център за изучаване на общественото мнение (ВЦИОМ), съобщава вестник "Известия".

"Да сложат настрана някаква сума" са успели само 36 процента от анкетираните руснаци. От тях 74% държат спестените средства в банките, а 22% - вкъщи.

При това анкетираните руснаците осреднено смятат за съществено спестяване сума от 398 хиляди рубли, (5,8 хил. евро днешен курс - 68,57 рубли за евро, бел. ред.). А това е с 64% повече от тяхното мнение през 2013 година, когато този показател бе 243 хиляди рубли.

Най-добрия начин за влагане на парите си руснаците,у както и преди, смятат покупката на недвижима собственост, отбелязват от ВЦИОМ. Така смятат 46% от анкетираните, други 14% са готови да влагат в злото и други скъпоценности, 7% - в акции на предприятия, а 5% - в пенсионни фондове.

Около една трета или 29%, от респондентите са готови, за съхраняване на спестяванията да си открият сметка в банка. От тях 17 на сто смятат, че трябва да държат парите си в рубли, а 10 на сто предпочитат други валути.

89% от участвалите в изследването знаят точно колко пари са им необходими, за да бъдат щастливи. Месен доход от 105 хиляди рубли (около 1500 евро,бел.ред.) те са определили като достатъчни за комфортен и безгрижен живот.