Съвременните хора масово се превръщат в "нощни птици", а стоенето до малките часове е нещо обичайно, което не зависи от възрастта и заетостта (разбира се, ако се налага да започвате деня си в ранни зори, е доста неприятно и крайно непрепоръчително).

Изкушенията, които ни държат будни до никое време, са многобройни и като цяло са свързани с компютър и интернет. Обичаен повод за лишаване от сън е интригуващ филм или епизод на вълнуващ сериал, интересна комуникация с познати или непознати хора, както и всичко, което четем и гледаме в социалните мрежи Facebook, Instagram и т.н.

Но неумението да ставате рано често вреди на работоспособността ви и пречи да изпълните всички ангажименти в напрегнатото ежедневие. Сутрините ненапразно са считани от мнозина за най-продуктивния период за деня и в никакъв случай не бива да бъдат подценявани.

Известен факт е, че някои от най-успешните хора, като изпълнителният директор на Apple Тим Кук и още десетки популярни обществени личности са ранобудни и стават около 04:00-05:00 часа (а някои като Илън Мъск прекарват нощите в офиса си и дори се опитват почти да не спят).

Ключът към извличането на ползите от ранното ставане е да планираме предварително. След като си създадете сутрешна програма и я превърнете в рутина, ще започвате дните си без стрес, ще сте по-съсредоточени и психически подготвени за успех с напредването на деня.

Ето няколко лесни и полезни съвети за сутрешна програма, дори да не обичате сутрините и ранното ставане:

Планирайте сутринта си от предишната вечер

Преди да си легнете, помислете защо ранното събуждане е трудно и кои части от сутринта ви са най-стресиращи. Помислете как да облекчите тези моменти, подготвяйки се за всеки нов ден от предишната вечер.

Прекарвате твърде много време, чудейки се какво да облечете? Опитайте да извадите дрехите предишната вечер.

Губите много време, докато си приготвяте закуска? Заредете хладилника си със здравословни храни, които не се нуждаят от допълнителна обработка, като кисело мляко и плодове.

Рационализирането на сутрешната практика означава, че прекарвате по-малко време, мислейки как да започнете деня си и повече време, обмисляйки нещата, които действително трябва да свършите.

Използвайте будилник, не телефона ви

Според изследване на учени от САЩ времето, прекарано пред екрана преди лягане може да има различни негативни ефекти върху съня. Те установяват, че гледането на устройства, излъчващи светлина, непосредствено преди лягане удължава времето, необходимо за заспиване, забавя биологичния часовник, потиска нивата на хормона мелатонин, стимулиращ съня, ограничава непробудния сън и намалява активността на следващата сутрин.

Купете си часовник, вместо да използвате този на телефона ви. Това също така ще ви попречи да го разглеждате сутринта, тъй като смартфонът с множеството възможности за развлечение може да ви отвлече вниманието от сутрешната ви рутина. Ако не обичате да ставате рано, е много примамливо да останете в леглото и да се занимавате със смартфона ви, вместо да станете и да започнете деня си.

Пийте вода

След няколко часа сън повечето хора се събуждат леко обезводнени. Тъй като мозъкът се нуждае от вода, за да създаде хормони и невротрансмитери, стартирането на деня с голяма чаша вода може да ви помогне да дадете летящ старт на вашия енергиен и мисловен капацитет.

Оправете леглото си

Отделете време да оправите леглото си, преди да излезете от вкъщи. Тази на пръв поглед дребна задача ще ви помогне да свършите нещо полезно и да се настроите да бъдете продуктивни. Освен това оправеното легло създава и усещането за чиста стая, което от своя страна може да намали нивата на стрес, според Shape Magazine.

Американско изследване установява, че хората, които оправят леглото си всеки ден, имат по-добър нощен сън.

Мислете за ангажиментите ви през деня

Мотивирайте се да станете, следвайки съвета на Стив Джобс, който дава на завършващите Станфорд през 2005 г.

"Когато бях на 17, прочетох един цитат. "Ако изживявате всеки ден, сякаш ви е последен, някой ден със сигурност ще се окажете прави." Направи ми впечатление и оттогава, през последните 33 години всяка сутрин се поглеждах в огледалото и си задавах въпроса: "Ако днес беше последният ден от живота ми, щях ли да искам да направя това, което ще правя днес?" И когато отговорът е "Не" в продължение на много последователни дни, разбирам, че трябва да променя нещо."

Спомнете си за целите си и какво се надявате да постигнете в този ден и ще преминавате по-лесно дори през най-трудните сутрини.