Слабият световен пазар на млечни продукти, понася ударите от свръхпредлагането и постепенния, но неотклонен спад на търсенето в Китай. Това доведе до понижаване на цените на международния пазар с около 50%, едва ли скоро ще започне да се възстановява, смятат анализатори, пише Farmer.bg.
Китай бе сред най-бързо разширяващите се пазари на млечни продукти в света, но потреблението там започна да намалява, след като високите цени навремето свиха вътрешното търсене, оставяйки прекомерни запаси от вносно мляко на прах.
„Може да са нужни още поне 6 месеца, преди перспективата да се подобри. Не мисля, че ще има сериозен ръст на продукцията, тъй като цените са прекалено ниски и липсва стимул, а предлагането със сигурност ще остане достатъчно, за да ги задържи на това ниво най-малко до средата на годината", заяви Сюзън Килсби, анализатор за млечните продукти в новозеландската компания „НЗКС Агри".
Тя обаче изтъкна, че през пролетта би трябвало да се очаква сезонно увеличаване на производството на мляко в Китай, Европейския съюз и САЩ.
В Китай се инвестира в модерни млечни ферми, осигуряващи по-висока доходност, докато дребните фермери изхвърлят млякото и продават кравите, тъй като търсенето от страна на преработващите предприятия намалява.
Резкият спад в цените съвпада с плановете на някои фермери от ЕС да увеличат продукцията преди отмяната на квотите за млякото през април. Забраната за внос на хранителни стоки, наложена от Русия, също сви най-големия пазар на ЕС за сирене, достигнал почти 1 млрд. евро през 2013 г., и ускори спада в цените на млякото в съюза, които в края на същата година бяха достигнали най-високото си ниво.
„Бяхме силно зависими от Русия за износа на сирене, оттук и настоящите трусове на пазара, но трябва да отделите краткосрочните тенденции от дългосрочните", препоръчва Пиер Бего, директор за международните операции във френската консултантска компания „Агрител". „Северна Европа е областта с най-големи възможности за увеличаване на производството в световен мащаб", смята той.
Производителите в страни като САЩ, където основното внимание е насочено към задоволяване на вътрешното търсене, първоначално бяха защитени до известна степен от спада на цените на международните пазари, но влиянието му вече започва да се усеща. „Силите на световните пазари, водещи до понижаване на цените на млякото, достигнаха на практика до всеки производител на мляко в света, докато преди 6 месеца само новозеландските фермери бяха в това положение", посочи Килсби.
Според Джери Драйър от базирания в САЩ електронен седмичник „Деъри енд Фууд Маркет Енълист" цените в страната са спаднали рязко спрямо предишните рекордно високи нива, но купувачите вече започват да попълват запасите и това в момента осигурява известна подкрепа за цените на вътрешния пазар. Износът обаче ще остане като предизвикателство за известно време, смята Драйър. „Напоследък нашите цени бяха малко по-високи от тези в Нова Зеландия, което създаваше затруднения за износа", обясни той.
Слабата местна валута на свой ред осигурява известна защита за производителите в Австралия, която е на четвърто място в света по износ на млечни продукти, както и за тези от ЕС. „Макар че на световните пазари цената на млякото се понижи с 50%, нашата цена за потребителите ни е намаляла с едва 12%", заяви Гари Хилау, управляващ директор на най-големия австралийски производител на млечни продукти „Мъри Гоулбърн". Той добави, че силното вътрешно търсене е накарало преработвателните компании да се насочат към производството на сирене за сметка на млякото на прах.



USD
CHF
EUR
GBP