Европейската банка, понесла най-големите загуби от световната финансова криза, UBS е в преговори с швейцарското правителство за погасяване на получените 6 млрд. франка ($5.5 млрд.) държавна помощ, съобщи Bloomberg.

UBS проучва опции, включително продажба на акции, за да набере средствата, с които да се изплати на държавата, а швейцарското правителство в Берн ще трябва да одобри плана за възстановяване, според източници на агенцията.

Държавата купи задължително конвертируеми облигации от UBS, като гаранция за пакета от помощи и може да започне обмен на тези ценни книжа за обикновени акции още утре, с което да стане собственик на 9% от базираната в Цюрих банка.

Банката има разрешение от своите инвеститори да увеличи своя акционерния си капитал с 10%, което не би позволило UBS да се разплати с държавата по текущата цена на акциите й.

Според други сценарии, правителството може да конвертирате облигациите в акции и да ги продаде на пазара, или да намери инвеститори за самите облигации.

Държавата има право да получи лихвени плащания от около 750 млн. франка на година,  с падеж юни 2011 г., независимо от времето на конвертирането им в акции. Днес акциите на UBS поевтиняват с 0.15%, до $13.73 за акция, в края на сесията в Цюрих.