Официално икономиката може и да не е в рецесия, но в този момент това е по-скоро въпрос на семантика, коментира икономически редактор на ББС. Петата инвестиционна банка в САЩ Bear Stearns трябваше да бъде подкрепяна, финансовите царе на Ню Йорк Lehman Brothers и Citigroup съкращават работните си места.

Само в Манхатън бяха уволнени 5,000 души и се очакват още съкращения във финансовия сектор. След като си заминават големите кинти, маха се и голямото харчене. Градът вече започва да го усеща.

Градският елит си бе избирал да пазарува от магазините Tiffany и Hermes, само че тези марки се разпростряха доста извън елитния радиус, тъй като и финансовите момчета бяха решили да се перчат с покупки. Годините на подема бяха добри за всички, само че вече дойде кризата. За високоплатените идват трудни времена. Може да се окаже някой в началото на деня да печели шестцифрена заплата, а в края на деня да е на улицата.

Една такава жена, ББС я нарича Сара, тъй като дамата не иска да дава истинското си име заради евентуални последствия, разказва следната история. Няколко години Сара е работила за една от големите банки на Уолстрийт и току що се е преместила в поделението за хедж фондове. Преди няколко дни шефът я уверява, че работното й място е сигурно.

Докато Сара говори с клиент по телефона, обажда й се ръководителят на отдел Човешки ресурси, кани Сара в офиса си и й заявява, че заради реорганизация тя е уволнена.

Сара е песимист за бъдещето си. „Имам гадното чувство, че ще мине вероятно доста време, преди да си намеря друга работа ... много хора търсят и тук в момента няма много ново наемане".

Последиците за Ню Йорк ще са значителни. Макар Уолстрийт да дава работа само на 5% от икономически активното население в града, Уолстрийт досега формираше над една трета от икономическия ръст (това са консервативни оценки на Джеймс Парот от института за фискална политика).

Уолстрийт правеше огромни приходи, част от които след това се разпределяха като бонуси. Те подхранваха луксозния пазар на имоти в Ню Йорк. Те създадоха и последващо търсене на много други сектори като професионални услуги, адвокатски и счетоводни услуги.

„Всичко това през последните години растеше нагоре, търсенето и работните места се разширяваха, а сега сме в точката, когато започнахме да се връщаме назад и надолу".

И сега - малка разходка до един от най-старите ресторанти в САЩ, Delmonico. Заведението е преживяло няколко финансови кризи, макар и да не остава винаги незасегнато от тях. Мениджърът на ресторанта разказва следното: „Определено може да видите лек спад вероятно в тълпите по обед, защото мисля, че компаниите са започнали да съкращават разходите си. Мисля също така, че хората са загрижени за работата си".

Бронзовата статуя на изправящия се бик на снимката символизира т.нар. „бичи пазари", когато всеки на Уолстрийт е оптимист. Сега деликатните части на бика са излъскани - изглежда много хора са ги потъркали, търсейки малко надежда.