Сърбия е наела лобистката фирма BlackSummit Capital заради наложени санкции от САЩ в енергийния сектор на страната, съобщава местната Nova ekonomija. BlackSummit ще помогне на Белград "да се съобрази със санкциите, които наскоро бяха въведени във връзка с енергийния сектор", според цитиран и от eKapija документ на американското Министерство на правосъдието.
Санкциите са насочени срещу местния енергиен гигант NIS, която е ключова компания за Сърбия, защото доставя към 80% от горивата на пазара. Сръбската държава е представена в това споразумение от кабинета на президента Александър Вучич и от Министерството на финансите. Ивица Коич, началник на кабинета на президента на Сърбия, се споменава като длъжностното лице, чрез което BlackSummit са наети.
"Ангажиментът на BlackSummit с Република Сърбия беше договорен устно. Официално писмено споразумение трябва да бъде подписано в близко бъдеще", пише в документа.
Към момента няма информация дали е подписано такова споразумение. Ясно е обаче, че BlackSummit "ще се ангажира с политически дейности", за да помогне на Сърбия да спази санкциите.
Според съобщенията споразумението е сключено на 23 януари тази година. Припомняме, че на 10 януари САЩ постави местния петролен гигант NIS в списъка със санкции заради дял, притежаван от руската компания "Газпром нефт".
В опит да избегне санкциите "Газпром нефт" прехвърли част от акциите си на компанията майка "Газпром", но тази маневра не беше достатъчна за американците. Очакваше се санкциите да влязат в сила в края на февруари, но в последния момент бяха отложени с 30 дни. След изтичането на допълнителния срок в края на март санкциите отново бяха отложени за същия срок.