„И цените на мобилните комуникации влязоха в предизборната кампания", разкрива от първата си страница „Сега"
Предизборният цирк вчера се пренесе на терена на мобилните комуникации. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) обяви, че от Нова година сваля двойно тарифите, по които се свързват помежду си мобилните оператори - т.нар. цени за терминиране. Шефът на КРС Веселин Божков подчерта, че намалението не би било възможно без подкрепата на правителството, и благодари горещо лично на премиера Бойко Борисов.
"Радвам се, че това е поредната демонстрация на изпълнена политическа воля, на последователна работа и на спазено предварително поето обещание. ГЕРБ беше обещал да намали два пъти цените на мобилните и фиксираните оператори. Изпълняваме своето предизборно обещание в интерес на хората", отвърна премиерът Борисов пред агенция "Фокус".
От думите на Божков не се разбра как точно кабинетът "Борисов" е подпомогнал КРС. По закон регулаторни органи от ранга на КРС са независими точно за да не може правителства да им влияят при вземането на решения и да ги употребяват за политически поръчки. Именно затова е странно и твърдението на премиера, че изпълнява предизборни обещания, от което излиза, че не пазарът, конкуренцията и КРС, а той регулира движението на GSM тарифите.
Още от статията на „Сега"
„Никой не знае/казва кой купува "Булгартабак", обобщава от първата си страница „Дневник"
Държавата или не знае кой купува "Булгартабак", или не смее да каже. Ден след като управителният съвет на Агенцията за приватизация (АП) одобри продажбата на 80% от компанията на "БТ Инвест", бъдещият собственик остава неясен. Официално повтаряният отговор продължава да е, че покупката ще стане с капитали на руската банка ВТБ.
Кой е нейният клиент обаче е тайна, въпреки че в руските медии финансовата институция заяви, че работи за такъв. Дали АП е питала за него, каква информация е получила, ако е разбрала кой е, проверила ли го е - не е публично известно.
От коментарите на икономическия министър Трайчо Трайков стана ясно, че той има някакви съмнения и притеснения за сделката, а това се подсили и от съобщението, че тя ще бъде "много внимателно" следена от премиера Бойко Борисов, заместника му Симеон Дянков и ресорния министър Трайков. Какво точно ще следят и как могат да реагират не беше изяснено.
Въпросите кой е истинският купувач се заобикалят, а като отговорен за финала на продажбата се сочи надзорният съвет на АП, който е политически орган.
Още от статията на „Дневник"
„Златото свърши", четем от първата страница на „Стандарт"
Златните кюлчета свършиха. Само за месец българите изкупиха резервите на банките и борсите. "Останали са само малките кюлчета от 1 до 10 г. Оборотът от злато през август е с шест пъти по-висок, а приходите скочиха седем пъти в сравнение с миналата година", каза шефката на дирекция "Злато и нумизматика" в Първа инвестиционна банка Валентина Григорова. "Останаха ни само монети, кюлчетата вече свършиха", обясни и шефът на "Тавекс" Благовест Белев. Сделките в борсата са скочили повече от два пъти само за месец, сочат данните на компанията. Набавянето на нови количества е изключително трудно, защото рафинериите не смогват да преработят достатъчно бързо търсените количества злато, обясниха експертите.
Още от статията на „Стандарт"
„Бюджетният дефицит се сви с 510 млн. лв. до 1% от БВП", пише на първата си страница „Класа"
Бюджетният дефицит в страната се сви с 510,4 млн. лв. до 720,5 млн. лв. и вече е 1% от прогнозния БВП в края на юли спрямо същия месец на миналата година, показват данни на Министерството на финансите за изпълнението на бюджета. Недостигът в хазната се формира от 450,6 млн. дефицит по националния бюджет и 270 млн. от европейските средства. Само през юли бюджетът отчита дефицит от 70,8 млн. лв. спрямо излишък от 284,5 млн. лв. за юли 2010 г. През миналата година обаче излишъкът бе формиран от по-високите приходи от помощи по европейските фондове, обясниха от ведомството на Симеон Дянков.
Общо за седемте месеца на миналата година от еврофондовете отчитахме излишък от 70,8 млн. лв. спрямо дефицит от 270 млн. лв. за януари-юли 2011 г. Фискалният резерв от своя страна през юли отново падна под 5 млрд. лв. - само за месец той олекна с 300 млн. лв. до 4,9 млрд., сочат още данните.
Въпреки това приходите в хазната се увеличават с близо 605 млн. лв. на годишна база до 14,12 млрд. лв (53,9% от разчетите). Основна причина според МФ са по-високите постъпления от косвени данъци, които са нараснали с 664,8 млн. лв., или с 13,5%, в това число от ДДС - 373,9 млн. лв., и акцизи - 276,4 млн. лв. Данъчните постъпления, включително приходите от осигурителни вноски, са за общо 11,52 млрд. лв., което е и 81,6% от всички приходи. От началото на годината от ДДС в хазната са влезли 3,45 млрд. лв., а от акцизи 2,05 млрд. лв. Положителен ефект върху постъпленията от ДДС според министерството оказва установената дистанционна връзка на фискалните устройства на търговците на горива и системата за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти на НАП.
Още от статията на „Класа"
"Андрешковци теглят заеми с фалшиви бележки" е водещото заглавие на страниците „Икономика" на „Монитор"
Фирми и граждани масово правят фалшиви удостоверения, че са си платили всички данъци и осигуровки. После представят подправените документи пред банките, за да получат кредити или пък за да могат да участват в търгове за възлагане на обществени поръчки. Това е показала проверка на столичните инспектори на Националната агенция за приходите (НАП), съобщиха от ведомството.
Данъчните установили, че според информационната система на агенцията тези лица са натрупали дългове, но от представените фалшификати излизало, че са изрядни платци. Много от лъжците дори не са си направили труда официално да поискат от НАП да им бъде издадено нужното удостоверение. В други случаи съответният документ е бил издаден от приходното ведомство, но в последствие той е бил фалшифициран, за да излиза, че лицата нямат задължения към държавата. Върху някои от невалидните удостоверения дори са били фалшифицирани подписите на служители от столичната дирекция на НАП.
„Подобни документни измами са абсолютно недопустими и за всяка установена злоупотреба ще се търси наказателна отговорност", коментира директорът на НАП - София, Бойко Атанасов.
Още от статията на „Монитор"
„Отлага се поскъпването на билетите за влак", съобщава „Сега"
Поскъпването на билетите за влак засега се отлага. Цените на пътуването с БДЖ трябваше да се повишат средно с 5% от 1 септември. От компанията искаха увеличението да е от 1 юли, след това - от 1 август, а като мотив изтъкваха новите цени на горивата и инфлацията. Министерството на транспорта отложи датата, за да избегне пиковия пътникопоток през отпускарските месеци, а сега поскъпването се отлага за неопределен период от време. Причината е, че превозвачът не е представил пълния набор документи, необходими за промяната, и транспортното министерство е отложило поскъпването до допълването им. Предстои допълнително разглеждане на исканото увеличение.
От БДЖ обясниха, че поскъпването ще засегне билетите за най-бързите влакове, или т.нар. експреси.
Още от статията на „Сега"
„Сметките за парно ще се преизчисляват до 5 октомври", информира „Дневник"
Топлинната енергия за подгряване на вода и парно ще се преизчислява и разпределя до 5 октомври, съобщиха пред "Дневник" от "Топлофикация - София". Според наредбата за топлоснабдяването дотогава клиентите на дружеството, които не са осигурили достъп на топлинните счетоводители, могат да го направят. "Колкото повече хора са пуснали служителите ни, толкова по-реални са сметките", коментира изпълнителният директор на топлинния счетоводител "Сименс Елвеко" Огнян Димитров.
По думите му, когато неотчетените апартаменти са два-три за сграда, при проверката им това би довело до увеличаване на сметките на техните съседи с до 4-5 лева. При осем апартамента обаче може да се стигне до разлики от 100 лева. "Информираме упълномощения представител на блока за новото преразпределение на сметките и той трябва да предупреди останалите живеещи за променените, преди да получат сметки от "Топлофикация - София", каза Боряна Колева, изп. директор на компанията за топлинно счетоводство "Нелбо".
Топлинните счетоводители са длъжни веднъж годишно да отчитат топломерите (топлинните разпределители) в жилищните сгради. Това става най-късно до 45 дни след приключване на отоплителния сезон. След това в 30-дневен срок дружествата за топлинно счетоводство трябва да изработят обща сметка за сградата и индивидуална за всеки апартамент.
Още от статията на „Дневник"
„Кметове точат ударно общините", предупреждава „Стандарт", като се позовава на информация от финансовия министър Симеон Дянков
Кметове ударно източват общинските каси преди изборите, съобщи финансовият министър Симеон Дянков в Перник. Просрочията в местните хазни рязко са скочили през последните два месеца. Знаем, че това се случва преди всеки вот, но за първи път ще го пресечем, закани се Дянков. По думите му обикновено това са общини, където ръководството смята, че няма да спечели кметската битка, и харчи все едно светът свършва през октомври, обясни финансист номер 1. Той обяви, че за първи път започват масови ревизии и инспекторатът ще влезе във всяка община. Досега с най-лоша финансова дисциплина са Смолян, Перник и Дупница. В Перник има над 11 милиона просрочия, а в същото време ръководството къта 1 милион по сметките за местни дейности. Затова финансовият инспекторат влиза на проверка този петък. Всички кметове, при които се установят несъответствия, ще бъдат наказвани. В Смолян Дора Янкова вече има над 30 глоби, всяка от които може да стигне до 5000 лева. В Дупница се работи и през прокуратурата. Изживяваме римейк от 2005 година, все още има хора, които идват при мен и си търсят парите, обясни Дянков.
Дянков увери, че от хазната няма да излезе предизборно нито лев. "Ако трябва, ще изляза в отпуск, само и само да не става това, което е ставало при предишни правителства - преди изборите да се харчи масово, а след това да страдаме всички", каза по-рано в Стара Загора строгият пазител на хазната.
От необезпечените договори ще загуби само бизнесът, категоричен е той. Ако финансовите ревизори установят, че определен договор няма финансова обосновка, той гори.
Още от статията в „Стандарт"
"Липса на оборотни средства блокира проекти по "Околна среда", разкрива „Класа"
Липсата на оборотни средства забавя финализирането на проекти по „Околна среда" за пречиствателни станции и отпадъци. Почти няма община в България, която да може да се справи сама с изпълнението на проекта, докато не й се възстановят всички плащания, съобщиха от Националното сдружение на общините в България.
Проблемът е, че общините масово използват авансовите суми като оборотни средства, с които да се разплащат със своите изпълнители, обясни Малина Крумова, директор на оперативната програма към Министерството на околната среда и водите.
Схемата е следната - общините получават авансовото плащане, с него плащат на изпълнител, след което този ресурс се възстановява и те кандидатстват отново за същия обем средства. Когато вече дейностите са изпълнени 80%, местните власти трябва да направят 20% финални плащания, преди средствата да им бъдат възстановени. Тук се включва и съфинансирането, което те трябва да осигурят, но често не разполагат с този ресурс, допълни Крумова. В момента доста проекти са на финален етап, дори са пуснати официално, но парите по тях не са разплатени.
Проблемът е и в липсата на добри умения за финансово управление и планиране. В момента се обсъждат възможните решения на проблема. Съществуват двa основни варианта, съобщиха от Министерството на финансите. Едната възможност е фонд ФЛАГ. Другият механизъм е одобреното кредитно споразумение за заем от Европейската инвестиционна банка за осигуряване на собствения принос на общините от 700 млн. евро, необходим за изпълнение на големи инфраструктурни проекти по програми „Транспорт", „Околна среда" и „Регионално развитие".
По закон общините обаче не могат да теглят заеми 9 месеца преди изборите, което забавя процеса на разплащанията. Това ограничение не се отнася за фонд ФЛАГ. Но пък при него има някои ограничения, едно от които е размерът на парите, за които да се кандидатства.
Още от статията на „Класа"
"Бум на офертите в сайтове за групово пазаруване", съобщава „Монитор"
Бум на оферти за почивки до края на септември предлагат над 80% от всички сайтове за групово пазаруване, които на този етап са вече 107. Това установи проверка на „Монитор".
За да напълнят полупразните си хотели, собствениците им обикновено пускат обявата си в няколко подобни сайта. Офертите са най-вече за тризвездни хотели и са на база нощувка със закуска. Цените варират между 50 и 70 лв. за двама за две нощувки до 800 лв. в петзвезден хотел с гледка към морето за три нощувки с пълно изхранване и включени СПА процедури в пакета.
Офертите за почивки из цяла България по сайтовете за групово пазаруване буквално се прескачат една над друга, като отстъпките варират между 30 и 50% от обявената цена на рецепция. Шест дни за двама или трима с тризвездно настаняване без прехрана са 240 лв. наместо 400 лв. Две нощувки в лукс апартамент с гледка към морето в Поморие за четирима са 167 лв. В четиризвезден хотел в Разложко дават две нощувки, целодневна детска градина, закуска и вечеря срещу 70 лв. за двама.
В четиризвезден хотел в Слънчев бряг две нощувки със закуски и вечери са по 65 лв. на човек. Със същата продължителност в четиризвезден СПА хотел в Банско с цена за двама и включени в нея процедури ще платите 140 лв. В Семково в Рила получавате частичен масаж за двама и две нощувки със закуски за 99 лв. Не е ясно ако единият гост се откаже от частичното си разтриване дали това прави цял масаж за половинката му.
Още от статията на „Монитор"