Двустранно прекратяване на огъня, в рамките на което двете страни си разменят обвинения в обстрел - до този етап достигна военният конфликт между Индия и Пакистан, разразил се през последните дни. Събитията се следят с безпокойство както от живеещите в близост до сраженията региони, така и от инвеститорите по цял свят.
Нова пълномащабна война в региона няма как да не повлияе и на цените на благородните метали и особено на златото, чийто цени нараснаха съществено тази година.
Какво може да се случи при разгръщане на очевидно неразрешения конфликт? Отговорът дава Кирил Черновол, член на лабораторията за анализ на най-добрите международни практики към Института "Гайдар".
Пред РИА Новости той коментира, че при подобен сценарий световните цени на златото може да се понижат.
По думите на експерта, на фона на новините за военните удари между Индия и Пакистан, цената на благородния метал започва да се понижава. По данни към 7 май, златото на борсата Comex в Ню Йорк се търгуваше при цена до 3394 долара за тройунция.
"А вече цената се понижава. Ако цената падне под 3340 долара, спадът вероятно ще продължи до 3300 долара за тройунция", прогнозира Черновол малко преди прекратяването на огъня.
Индия започна операция "Синдур" в Пакистан през нощта на 7 май. Страната нанесе ракетни удари по терористични лагери. Видеозаписът на нощния въздушен удар на индийските военновъздушни сили по Кашмир, който е под контрола на Пакистан, беше публикуван от NBC News. На 8 май имаше мащабни въздушни боеве между двете страни, в които според изнесените данни, са се включили над 100 самолета.
На 10 май двете страни обявиха прекратяване на огъня, но буквално няколко часа по-късно започнаха да идват информации за удари от двете страни на границата.
А преди това фючърсите за златото за юни поскъпнаха до исторически максимум от 3438 долара за тройунция. Същевременно експертите засега не виждат признаци за края на разгорещената "златна треска". Те прогнозират, че в близко бъдеще златото няма да престане да се радва на голямо търсене.
Влияние на цените на златото на международните пазари ще окажат обаче напрегнатата геополитическа ситуация и намаляващото търсене на долари.