Рейтинговата агенция Standard & Poors понижи суверенния кредитен рейтинг на Ирландия до "АА" от "АА+" като при това го остави с "негативни" перспективи, сигнализирайки възможност за ново  понижение.

От агенцията обосноваха втоторо поредно намаление на рейтинга с това, че цената, която правителството в Дъблин плаща, за да подкрепя местните банки е по-висока от очакваното.

"Рейтингът може да бъде намален отново, ако качеството на активите в ирландската банкова система се влоши с по-бърз темп от очаквания", заявяват от S&P.

След излизането на новината еврото, което е под натиск от спекулациите за покачване на лихвите в САЩ преди края на тази година и на спада на фондовите пазари в Европа днес, се срина до 1.3808 долара.