Каква е стойността на футболната топка, използвана в един от най-запомнящите се моменти на Световното първенство на всички времена? Това съвсем скоро ще бъде ясно - топката ударена от аржентинската легенда Диего Марадона в гола, известен като "Божията ръка", отива на търг, предават световните медии.

Топката може да бъде продадена за 3,6 милиона долара. По-рано през тази година фланелката, носена от Марадона този ден, беше продадена за 9,3 милиона долара: това е най-високата цена, плащана някога за част от спортни сувенири на търг.

Топката влиза в играта по време на четвъртфинал между Аржентина и Англия на Световното първенство през 1986 г. на Естадио Ацтека в Мексико Сити.

Шест минути след второто полувреме Марадона скоча във въздуха към топката заедно с вратаря на Англия Питър Шилтън. Топката се вряза в мрежата, а Марадона празнува със съотборниците си.

За играчите на Англия, и за зрителите, които гледат повторението по-късно, е че Марадона е ударил топката с юмрук.

Четири минути след този скандален гол, Марадона отбеляза един от най-великите голове в историята на Световните първенства, известен като "гол на века". Мачът завърши 2-1, след като англичанинът Гари Линекер отбеляза в 81-ата минута.

Аржентина спечели Световната купа, побеждавайки Западна Германия на финала с 3-2.

Марадона почина на 60 години от сърдечна недостатъчност през 2020 г.