„Кредит срещу пръстен", четем от първа страница на „Стандарт"
Ако нямате кола, апартамент или вила за ипотека, достатъчно е да извадите бабините бижута. Краткосрочен банков кредит срещу залог от злато дава за първи път у нас Райфайзенбанк. Досега заем срещу пръстени и гривни предлагаха единствено заложните къщи, но там лихвите са доста солени. От вчера банката започна да изкупува инвестиционно злато, монети, бижута и сребърни изделия. Засега тази услуга ще е достъпна в София, където има оборудван офис. Той се намира на бул. "Арсеналски" 11 и разполага с най-съвременна техника - рентгено-флуорeсцентен апарат, купен от Швейцария. Апаратурата анализира пробата, примесите и теглото на златните изделия за минути. Срещу такса от около 3 лева всеки може да провери чистотата на старите семейни бижута.
Още от статията на „Стандарт"
„Брюксел разследва позициите на "Газпром" в ЕС", обобщава от първата си страница „Дневник"
Брюксел започна изненадващи проверки във вторник на десетки газови компании в ЕС, които купуват газ от Русия. Повечето от тях са партньори или дъщерни дружества на "Газпром", а сред засегнатите са и четири български - държавният енергиен холдинг БЕХ, две негови компании - "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", както и частната "Овергаз", в която 50% държи "Газпром".
В официалното съобщение на Главна дирекция "Конкуренция" към Европейската комисия не се посочва точният брой на проверяваните компании, а само че това се прави, за да се изясни дали има нарушения в доставките на газ в региона, които са извършени едностранно или по договорка.
Според руските медии това е най-мащабната кампания срещу "Газпром", който доставя около 30% от синьото гориво на европейския пазар, а една от причините за проверката е сигнал на Литва срещу злоупотреба с монополно положение от страна на руската компания. От комисията отказаха всякакви подробности.
Проверката идва и няколко месеца след като "Овергаз" подаде оплакване в Европейската комисия, че без мотиви не е допускана до газопреносната мрежа на страната от "Булгартрансгаз". България пък неведнъж е искала да се намери решение за задължителното обявяване на свободните капацитети по транзитните газопроводи, което засега не се прави заради клаузи за конфиденциалност в двустранните договори с "Газпром".
Още от статията на „Дневник"
„Ромските гета вече стягат отряди за самоотбрана", разкрива от първата си страница „Сега"
Неспиращите протести срещу ромите, започнали след убийството на 19-годишен младеж в Катуница, доведоха до взривоопасно напрежение в гетата в цялата страна. Ромските квартали се готвят за кръгова отбрана, въоръжени с ножове, сопи, коси и друго оръжие. Ромите не пускат децата си на училище и не ходят на работа. Истерията се подклажда от слухове за нападения и множество фалшиви сигнали за инциденти. За да предотврати сблъсъци, МВР изкара почти цялата жандармерия и полиция по улиците и призова гражданите да запазят спокойствие. От ситуацията в България се притесни дори Европейската комисия, която вчера обяви, че ситуацията у нас е много сериозна.
Вътрешният министър Цветан Цветанов обаче смята, че нищо не налага да прекъсне предизборния си отпуск. "На този, който иска да създава напрежението, аз отговарям с пътища", коментира премиерът Бойко Борисов, който също се е отдал на предизборни мероприятия.
Най-масови са протестите в Пловдив, София, Варна и Бургас. Полицаите трудно ще издържат дълго да пазят едновременно ромските махали и шестващите протестиращи. От МВР твърдят, че имат достатъчно ресурс да се справят със ситуацията. Въпреки това над 100 роми от Русе обявиха, че създават свои патрули и групи за бързо реагиране при необходимост. През нощта четири къщи в ромския квартал, в които е имало жени и деца, са били обстрелвани с камъни от тълпа от 30-40 младежи, предаде БГНЕС.
Още от статията на „Сега"
„Всеки десети депозит у нас е над 200 000 лв.", обобщава данните на БНБ от първата си страница „Класа"
Всеки десети депозит у нас е на стойност над 200 000 лв. Общият им брой към края на юни е 5221, или 11% от всички влогове, като 492 от тях са над 1 млн. лв., а 1500 - над 500 хил. лв. Това сочат данни на БНБ, цитирани вчера от директора на Управление „Частно банкиране" в УниКредит Булбанк Иван Джонов на форума MySuccess.bg in Finance.
Оказва се, че от юни 2009 г., в разгара на финансовата криза, до юни тази година броят на влоговете над 200 хил. лв. е нараснал с внушителните 34%, а тези от седем цифри са скочили с 50 на сто. Като обща сума също имаме увеличение - с 39%. Според данните най-заможните домакинства у нас държат в банките общо 3 млрд. лв., или по 574 хил. средно на човек, като половината от парите се съхраняват във влогове над 1 млн.
Основните критерии за сегментация на клиентите като „частни" в УниКредит са: финансови активи над 350 хил. лв. и предполагаем доход от 100 хил. лв. на годишна база. Клиентите са основно четири групи - собственици на фирми, професионални мениджъри, наследници и от свободните професии - спортисти, хора на изкуството и т.н. Според Диана Митева, изпълнителен директор на ДСК, в графата „най-богати" има и пенсионери. В банката, която тя управлява, ръстът в броя на клиентите в частното банкиране е почти 100% от началото на годината, а активите под управление са нараснали с 43 на сто.
Но и най-заможните нашенци, освен че спестяват заради кризата, са станали много предпазливи в инвестициите си, потвърдиха експерти в бранша пред „Класа". „Два са главните фактори при изготвянето на инвестиционните планове - страх и алчност. Желанието им да държат пари на депозит се генерира основно от безпрецедентно високите лихви. От друга страна, съществува страх от несигурните финансови пазари.
Още от статията на „Класа"
"Забраняват ол инклузива", разкрива от първата си страница „Монитор"
Обмисля се системата ол инклузив да бъде забранена на общоевропейско ниво, твърдят в МОСВ. Причината е, че с прилагането й в хотелите се разхищава и изхвърля твърде много храна, а това противоречи на идеята на Евросъюза да се ограничава максимално генерираният отпадък.
Забрана грози и промоциите на супермаркетите, където плащаш по-малко, а вземаш повече. Накрая половината пак го изхвърляш, коментира Григор Стоянов от екоминистерството. Статистиката на ЕК показва, че Виена само за ден изхвърля хляб, който може да изхрани 200 000 африканци. У нас няма данни точно колко храна се изхвърля годишно, но количеството също не било за подценяване.
До 2013 г. всяка страна членка на ЕС ще представи план с определени мерки за ограничаване на биоотпадъците. В момента Великобритания, например въвежда кампанията „Обичай храната, ненавиждай отпадъка". Тя цели да обучава хората да купуват само онова, от което наистина имат нужда, за да не се налага да препълват кофите за боклук.
Добрите практики на Германия, Холандия и Великобритания в момента са качени на сайта на ЕК, за да „подсетят" какво могат да направят останалите държави.
В България биоотпадъците са средно половината от всичко, което изхвърляме за година. През лятото те достигат 60% заради многото зеленчуци и плодове. Годишно страната генерира 3,5 млн. т отпадъци, като само столицата - 0,5 млн. т. За да намали натиска от тези растящи камари, Европа възприе идеята да се предотвратява самото създаване на отпадъците. Първоначално се напъна да намали битовите отпадъци под 300 кг на човек годишно. Но не успя и сега те се колебаят около 550 кг. У нас обаче средностатистическият българин прави към 470 кг. Засега успехът на съюза се свежда единствено до разкъсване на връзката между потреблението и генерирания боклук - продажбите са нараснали с 16,3%, докато той се е закрепил на приблизително еднакво ниво.
Още от статията на „Монитор"
„Румънци пълнят куфари с чушки", съобщава „Стандарт"
Румънци изкупуват за туршии българските чушки. Изключителен оборот завъртяха производителите на пипер от Каварненско и Шабленско. Цели автобуси с румънски туристи, които бяха по родното Черноморие през последните почивни дни, на път за дома спираха на крайпътните пазари и си купуваха цели чували с шабленската капия. Производителите са категорични, че пиперът им е с изключително качество, а самите туристи споделяха, че цената му е доста по-ниска от родното им производство, а и вкусовите му качества били по-добри. Килограмът на есенния зеленчук се предлага по левче, но румънците си купуваха цели чувалчета от по 10 кг. Повечето от печените търговци пък предлагат отстъпки за най-смелите, които се престрашат да вземат над 20 кг. Така цената пада с 10 ст. за всеки килограм. Шофьорите на туристическите автобуси бяха принудени да сместват покупките на туристите в багажника заедно с куфарите.
Още от статията на „Стандарт"
"Мениджърите - оптимисти за бизнес климата, но притеснени от несигурността", информира „Дневник"
Оптимизъм за развитието на бизнес средата продължава да владее мениджърите на компании от промишлеността, услугите, търговията на дребно. С не толкова добри очаквания са предприемачите в строителството, които вече не очакват подобряване на състоянието на управляваните от тях фирми, както и увеличение на работата през следващите месеци. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за бизнес климата през септември.
Оптимистичните очаквания в повечето сектори балансират по-негативното мнение на строителните предприемачи и като цяло общият показател за бизнес климата запазва нивото си от август, когато беше регистрирано увеличение с 1.1 процентни пункта. Несигурната икономическа среда остава основният проблем пред фирмите. Този фактор се допълва от недостатъчното търсене, проблемите с финансирането, конкуренцията. Анкетите на НСИ показват, че в нито един от секторите промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги няма намерение за увеличаване на цените на продуктите в следващите три месеца.
Най-голямо подобрение на бизнес климата виждат мениджърите от сектора на услугите. Показателят при тях се увеличава с 0.6 процентни пункта в сравнение с нивото от август. Причината са малко по-добрите оценки на предприемачите за настоящото състояние на фирмите. Според тях търсенето също се е увеличило, но очакванията за следващите три месеца са за спад. Несигурната икономическа среда, недостатъчното търсене и конкуренцията са основните фактори, затрудняващи работата на фирмите от сектора.
Още от статията на „Дневник"
„Токът поскъпва поне с 11% от 2013 г. заради екоизисквания", съобщава „Сега"
Поскъпване на тока с 11% или цели 23% очаква българина след 2013 г. заради мръсните емисии, които изхвърлят родните тецове и въглищни централи с мощност над 20 мегавата.
От 2013 г. Еврокомисията изисква централите да купуват на търг необходимите им квоти за изхвърляне на парникови газове, които в момента са безплатни, а това директно ще покачи цената на ел. енергията с цели 23%. В опит да омекоти удара за домакинствата и бизнеса България ще иска отсрочка от Брюксел, като предлага за 2013 г. родните фирми да плащат само 30% от цената на квотата за страната, а останалите пари да инвестират за модернизиране на заводите със сероочистки и инсталации, намаляващи вредните газове. Наред с това енергийните дружества се ангажират вложенията им да не се отразят като разход и съответно токът през 2013 г. да поскъпне само с 11%. Но дори и Брюксел да каже "да", поскъпването пак ще е значително по-голямо, защото държавната НЕК има ангажимент да изкупува задължително и скъпия ток от слънчеви и вятърни централи, чиято цена тепърва ще се определя от държавния регулатор.
В предложението си до Брюксел министерството на икономиката предлага енергийните фирми да плащат от стойността на квотата за мръсни емисии 30% през 2013 г., но с всяка следваща година този дял ще расте с по 10 процентни пункта и така през 2020 г. отстъпка няма да има. От доклада на ведомството става ясно, че 18 теца и топлофикации вече са се ангажирали да правят инвестиции в сероочистки, като в замяна ще плащат през 2013 г. само 30% от цената на квотата си. Енергийният министър Трайчо Трайков обяви вчера, че до 30 септември този доклад ще бъде изпратен за одобрение в Брюксел, който до 6 месеца ще се произнесе.
Още от статията на „Сега"
„Вторият лъч на метрото ще заработи през 2012 г.", информира „Класа"
Вторият метродиаметър от "Пътен възел „Надежда" - Централна жп гара - "Св. Неделя" - НДК - бул. „Черни връх" ще бъде пуснат в експлоатация през август следващата година, съобщи транспортният министърът Ивайло Московски при посещението си на станцията пред ЦУМ. Заедно със зам.-министъра на транспорта Камен Кичев и изпълнителния директор на „Метрополитен" Стоян Братоев показаха на премиера на Корея Ким Хуан-сик новоизграждащата се метростанция при ЦУМ. Тя е разположена под разкритото археологическо ниво, в което има останки от сгради и мозайки от IV век в центъра на древния град Сердика. Разкопките са продължили 13 месеца под ръководството на екип от Археологическия институт с музей към БАН. Плановете предвиждат те да бъдат експонирани в античен комплекс на обща площ от 19 хил. кв. м. За да бъде запазено историческото наследство, проектът бе преработен, а станцията на метрото при ЦУМ бе изградена по специален метод, за да бъде под нивото на античния комплекс.
Още от статията на „Класа"
„13-и сме в света по строеж на молове", информира „Монитор"
България заема 13-а позиция в международна класация за площи в търговски центрове в процес на изграждане до края на 2012 г., сочи анализ на Cushman&Wakefield и предоставен на „Монитор" от Forton International.
До края на 2012 г. у нас се очаква да бъдат завършени 181 500 кв. м нови площи в търговски центрове. В момента България заема 30-о място, по налични търговски площи на 1000 души население с 67,5 кв. м, което е значително по-малко от средното за Европа - 240 квадрата.
Страната ни бе една от деветте на Стария континент, в които през първото полугодие на 2011 г. не са завършени нови молове. В други държави обаче се забелязва осезаемо покачване на общите обеми - повече от 2,1 милиона кв. м са новите готови площи в европейските държави през изследвания период. Общо 71 нови търговски центъра са отворили врати от началото на годината в Европа, сочи анализът на Cushman&Wakefield. Така общият обем площи в Европа към момента се равнява на 135,1 млн. кв.м.
През второто полугодие на 2011 г. се очаква още по-голям обем проекти да излязат на пазара - 4,6 милиона кв.м. Към края на 2011 г. площите ще са с 26% повече, отколкото е имало през 2010 г.
Още от статията на „Монитор"