Европейската комисия обяви амбициозна пътна карта за бъдещето на селското стопанство и храните в Европа. Тя поставя основата за привлекателна, конкурентоспособна, устойчива, ориентирана към бъдещето система за настоящите и бъдещите поколения земеделски стопани и представители на хранително-вкусовата промишленост.

По-нататъшното опростяване на политиките и увеличаването на иновациите и цифровизацията са предпоставка за всички действия, очертани във визията. По-късно през 2025 година ЕК ще предложи всеобхватен пакет за опростяване на настоящата законодателна рамка в областта на селското стопанство, заедно с цифрова стратегия на ЕС за селското стопанство в подкрепа на прехода към готово за цифрови технологии селско стопанство.

Липса на работна ръка и европейски изисквания нанасят финансов удар върху българското земеделие

Липса на работна ръка и европейски изисквания нанасят финансов удар върху българското земеделие

Пред Money.bg говори Наталия Шукадарова - изпълнителен директор на Асоциацията на зърнопроизводителите

Четири приоритетни области:

  • Атрактивен сектор - Селското стопанство трябва да има необходимата стабилност, за да насърчи младите хора да навлязат в професията, вкл. чрез справедливи доходи и по-целенасочена публична подкрепа.
  • Конкурентоспособен и устойчив сектор - ЕС ще продължи да отдава приоритет на продоволствената сигурност и суверенитет по различни начини, като търговските споразумения ще се използват в пълна степен и същевременно ще се защитават интересите на европейските земеделски стопани.
  • Ориентиран към бъдещето сектор - Селскостопанският сектор на Европа играе важна роля в прехода към нисковъглеродна икономика и затова се отчита необходимостта от съчетаване на действията в областта на климата с продоволствената сигурност и специфичните предизвикателства, пред сектора.
  • Справедливи условия на живот и труд в селските райони - Ще бъде представен актуализиран план за действие за селските райони, за да се гарантира, че те ще останат жизнени и дълбоко свързани с културното и природното наследство на ЕС.
Снимка 650695

Източник: EPA/БГНЕС

Процъфтяващ селскостопански и хранително-вкусов сектор в Европа

Според Европейската комисия земеделските стопани са изправеи пред големи предизвикателства и имат нужда от подкрепа.

"Нашите земеделски стопани заемат централно място в системата на ЕС за производство на храни. Благодарение на ежедневната си упорита работа всички ние имаме безопасна и висококачествена храна. Въпреки това нашите земеделски стопани са изправени пред нарастващите предизвикателства на глобалната конкуренция и изменението на климата.

Ето защо ние предлагаме всеобхватна стратегия, която прави селското стопанство по-привлекателно, по-устойчиво и по-устойчиво", заяви Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, цитирана от световните агенции.

Нисковъглеродна икономика

Селскостопанският сектор на Европа играе важна роля в прехода към нисковъглеродна икономика. Визията отчита необходимостта от съчетаване на действията в областта на климата с продоволствената сигурност и специфичните предизвикателства, пред които е изправен секторът.  Земеделските стопани следва да бъдат възнаградени за възприемането на благоприятни за природата практики.

В този контекст Комисията ще разгледа внимателно всяка по-нататъшна забрана на употребата на пестициди, ако не са налични алтернативи в разумен срок, и ще рационализира достъпа до биопестициди на пазара на ЕС.

Ниви на лизинг: как приемат тази идея българските фермери

Ниви на лизинг: как приемат тази идея българските фермери

Облекчение за малките и средни производители?