Българската държава да финансира покупка на земеделска земя на лизинг. Това предлагат от държавната Българска банка за развитие. Финансирането ще е насочено към търговски дружества и земеделски производители, регистрирани у нас.

Според плана финансирането на фермерите ще е в размер до 90 на сто от оценката на земята, като минималната стойност на експозиция към един клиент е 100 000 лв., а максималната 5 млн. лв. обща експозиция за група свързани лица. Срокът на предоставеното финансиране възлиза на 15 години, като се предвижда и сезонен погасителен план, съобразен с нуждите на конкретния производител.

Приветства ли секторът идеята?

Всеки четвърти собственик на земя е имал нужда от допълнително финансиране през последите години, като над 200 хиляди фермери са теглили кредит, като търсенето расте, заявиха за Money.bg от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Тоест, секторът определено приветства идеята за ниви на лизинг.

Липса на работна ръка и европейски изисквания нанасят финансов удар върху българското земеделие

Липса на работна ръка и европейски изисквания нанасят финансов удар върху българското земеделие

Пред Money.bg говори Наталия Шукадарова - изпълнителен директор на Асоциацията на зърнопроизводителите

От сектора се надяват,че това е възмогжност за обрекчение най-вече на малките и средни производители у нас.

"В подкрепа на предприемачите е и дългият срок на предоставеното финансиране - 15 години, както и сезонният погасителен план, съобразен с нуждите на конкретния производител", поясняват от своя страна от държавната банка.

Изискването към лизингополучателите е да имат минимум 2 приключени финансови години и положителен собствен капитал. Освен това е необходимо да нямат публични задължения и да не са в състояние на неплатежоспособност.

Ръст на цените на нивите

В България се използват 5 215 876 хектара със селскостопанско значение, които представляват 47% от площта на страната, става ясно от окончателните резултати за заетостта и използването на територията на страната.

През последните години цената на нивите се повиши значително, което затруднява младите и новите земеделци при покупката. Само през 2023 г. нивите са поскъпнали средно с 12,5% до 1607 лв./дка спрямо предходната година, според данните на Националния статистически институт (НСИ).

Над 4000 лева за декар: Цената на земеделската земя в Добрич достигна рекорд

Над 4000 лева за декар: цената на земеделската земя в една от областите у нас достигна рекорд

Струва ли си инвестицията в земеделие?

Най-силен ръст на цените на сделките с ниви е регистриран в Североизточния район - 22,4%. Там цената на земеделска земя надхвърля 3000 лв./дка. За сравнение между 2017 и 2021 г. средната цена се е движела между 1300 и 1500 лв. на декар.

Въпреки че националната статистика все още не е публикувала данните за 2024 година, според Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, има регистрирано поевтиняване на нивите. Намалението най-вероятно е между 10 и 20 на сто.