Липсата на работна ръка и климатичните промени са сред най-големите проблеми, с които се сблъскват българските селскостопански производители. На този фон секторът губи милиони евро, заради различните европейски регулации. Това заяви в студиото на Money.bg Наталия Шукадарова, която е изпълнителен директор на Асоциацията на зърнопроизводителите и член на Икономическия и социален съвет.

"Становището на Икономическия и социален съвет е да насочи вниманието към тези общи проблеми за сектора и да търси подкрепа на институциално ниво за намирането на решения. Наблюдаваме изключително неблагоприятното съчетание на обстоятелства като все по-завишаващи се екологични изисквания към земеделските стопани.

Снимка 678706

Източник: iStock

 На този фон сме свидетели на все по-намаляваща подкрепа за селското стопанство и намаляваща подкрепа по отношение на финансовите средства от страна на ЕС, в комбинация с негативните последици от войната на Русия с Украйна и навлизането на селскостопанска продукция на европейските пазари, всичко това доведе до едни от най-масовите фермерски протести", коментира Шукадарова.

Снимка 695158

Изпълнителният директор на Асоциацията на зърнопроизводителите подчертава, че промените в пазарната конюнктура и липсата на работна ръка са огромен проблем за сектора на селското стопанство и че той трябва спешно да бъде решен.

Новата селскостопанска политика на ЕС: Какво се променя за българските фермери

Новата селскостопанска политика на ЕС: Какво се променя за българските фермери

По-малките стопанства да бъдат освободени от някои проверки и санкции

"Ние губим ценен работен ресурс, защото други европейски държави могат да предложат по-добри финансови условия. Това намалява производсственият потенциал на българските стопанства. Пробелмът не  е нерешим, съществуват редица програми за подпомагане на земеделските стопани."

Наталия Шукадарова е категорична, регулациите са ключови за сектора в Европа, защото конкуренцията от трети страни, които предлагат продукция, която не отговаря на нормите на ЕС и струва по-евтино подбива пазара. Икономическият и социален съвет предлага протекционистична политика на Евросъюза спрямо спорни търговски споразумения, които са небалансирани по отношението на търговията със селскостопански страни.

"В момента Европа казва - да, ние искаме да произвеждаме качествена храна, но сме готови да внесем и една нискокачествена, която не отговаря на нашите стандарти."

Експертът прогнозира трудна за сектора 2025-а година след големите загуби и по-ниската продукция през последните две години. Според Шукадарова българското земеделие ще се бори с пазарните предизвикателства, със сивия сектор, с нелегалния внос, както и с интензивен внос от трети страни.

"Затова съветът ми към земеделците е да обърнат внимание от една страна на застраховането, от друга страна на кооперирането и на колкото се може повече инструменти за управление на риска и диверсифициране на дейността на стопанствата, за да могат да бъдат конкурентоспособни и да оцелеят."

Цялото интервю с Наталия Шукадарова гледйте във видеото!