В България рентата на земеделска земя струва средно 313 евро на хектар годишно. За сравнение през 2021 г. сумата е била 260 евро на хектар годишно, тоест със 17% по-ниска. Според последните данни за страната, обявени от Териториалното статистическо бюро, през 2023 година в област Добрич средната цена за наем/аренда на един декар ниви достига 105 лева, което е с 16.0% по-малко спрямо 2022 година.

В сравнение със средната цена за страната обаче, която е 62 лв./дка, през 2023 г. цената за наем/аренда на един декар ниви в област Добрич е по-висока с рекордните 69,3% на сто. Данните за миналата година показват, че  средната цена на сделките с ниви в област Добрич достига 3 623 лв. за един декар, което е с 27.9% повече в сравнение с година по-рано. 

Арендата на земеделска земя поскъпна драстично. В кои части на страната наемите са най-високи?

Арендата на земеделска земя поскъпна драстично. В кои части на страната наемите са най-високи?

България е държавата с най-евтини пасища в Европа

Най-скъпо се продава земята в община Добричка, където декарът достига 4 404 лева

През 2023 г. най-висока е цената на сделките с ниви в община Добрич-селска - 4 404 лв. на декар, което е с 30.8% повече спрямо предходната година. Повишение в цената на сделките с ниви през 2023 г. спрямо предходната година има в община Генерал Тошево - 19.3%.

Спрямо средната стойност за страната - 1 607 лв./дка, през 2023 г. средната цена на нивите в област Добрич е по-висока с цели 125.4%. През 2023 г. се отчита увеличение и на средната цена на земеделската земя - с 27.8% спрямо предходната година, като продължава да бъде най-висока в цялата страна.

Снимка 499303

Източник: iStock

За същия период от време най-висока е средната цена за наем/аренда на един декар ниви в община Балчик - 121 лв., като спрямо 2022 г. тя отбелязва спад от 22.9%. Намаление в цената, платена за наем/аренда на един декар ниви през 2023 г. спрямо предходната година е отбелязано във всички общини от областта.

Най-нисък наем се плаща за земя в община община Тервел - 93 лева.

Инвестиция в земеделска земя: В кои части на страната арендата е най-висока?

Инвестиция в земеделска земя: В кои части на страната арендата е най-висока?

Защо инвестициите в земеделска земя са добро хеджиране на инфлацията?

Защо инвестициите в земеделска земя са добро хеджиране на инфлацията?

Както Money.bg вече писа тази година, за разлика от много други класове активи, земята и другите реални активи са известни с това, че запазват стойността си при спад в покупателната способност, смятат анализаторите от Moitepari.

Ако се обърнем към най-голямата световна икономика - щатската, стойността на земеделската земя, притежавана от инвеститори, се е повишила с 10,2% през 2022 г., докато средният процент на инфлация е бил 8%. С нарастването на инфлацията стойностите на земеделските земи също са склонни да се покачват по почти пряко свързан начин.

"По време на повишена инфлация земеделската земя е един от най-добрите налични активи като инструмент за запазване на капитала, дори по-добър от частните недвижими имоти", коментират експертите.

Според данните на Евростат най-евтино излиза наем на земеделска земя в Югозападна и Южна централна България. Най-скъп е наемът на обработваема земя в Североизточна България. 

Постоянните пасища у нас остават най-евтините в Европейския съюз.