През 2024 година средната цена на сделките с ниви в България достига 1 697 лв. за един декар, което е ръст от 5.9% спрямо 2023 година, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо предходната година е налице повишение в цената на сделките с ниви в пет статистически района на страната: Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Югозападен район. Намаление на цената е регистрирано само в Южен централен район.
През 2024 година средната цена за наем/аренда на един декар ниви е 60 лв., което е с 3.2% по-малко спрямо 2023 година. Спрямо предходната година е налице понижение в средната цена за наем/аренда на един декар ниви в: Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Южен централен район. В Северозападен и Югозападен район средната цена не се променя.
Цени на сделките със земеделска земя в Република България през 2024 година
По-конкретно, през миналата година средната цена на сделките с ниви в България достига 1 697 лв. за един декар, докато средната цена на сделките с постоянно затревени площи (естествени и изкуствени ливади, мери и пасища) е 367 лв. за един декар и отбелязва намаление спрямо предходната година - с 4.9%
През 2024 г. е налице повишение спрямо предходната година при цената на сделките с ниви във всички статистически райони, с изключение на Южен централен район, където е отчетено намаление от 0.6%. Най-висока остава цената в Североизточния район - 2 511 лв. на декар, като се наблюдава увеличение от 1% спрямо предходната година. В Северозападния район цената на сделките с ниви нараства до 1 664 лв. на декар (увеличение с 1.5%), в Северен централен район - 1 998 лв. на декар (с 13.3%), в Югоизточен район - 1 341 лв. на декар (с 12.8%), а в Югозападен район - 876 лв. на декар (увеличение с 27.7%)
Цена за наем/аренда на земеделска земя в Република България през 2024 година
По-конкретно, средната цена за наем/аренда на един декар постоянно затревени площи е 24 лв. и е на същото ниво като предходната година.
Цената, платена за наем/аренда на един декар ниви, бележи понижение спрямо предходната година в Северен централен, Североизточен, Югоизточен и Южен централен район. Най-голямо намаление е регистрирано в Североизточен район - с 9.3% спрямо 2023 година. Независимо от намалението, и през 2024 г. най-висока средна цена за наем/аренда на един декар ниви остава в Североизточния район - 78 лева на декар. Цената, платена за наем/аренда за един декар ниви в Северозападен и Югозападен район, не се променя.
Наблюдението за цените на земеделската земя и арендата в селското стопанство се провежда в съответствие с изискванията на Общата методология на Евростат и Регламент (ЕС) 2022/2379 за SAIO, отчитайки националните особености в развитието на пазара на земеделската земя и рентните отношения в България, поясняват от НСИ.
Респондентите от които е получена информация за цените са подбрани от три групи икономически единици: земеделски стопанства, специализирани дружества за инвестиции в земеделска земя и агенции за недвижими имоти.
Становището за цените на земеделската земя на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ)
Както писа Money.bg, според данните на БАСЗЗ, представени в края на март, за миналата година има спад на цените на земеделската земя, който достига до 20%, в зависимост от сключените сделки по региони в страната. Факторите оказали влияние за спада на цените, смятат от асоциацията, са намаляване на корпоративните купувачи, както и войната в Украйна, "зелената сделка", също и цените на някои земеделски култури и повишените цени на минералните торове.
Според данните на БАСЗЗ, средната цена на земеделска земя у нас през 2024 г., която е формирана на база на реални сделки на членовете на асоциацията на първичния пазар на обработваема земеделска земя, е 1480 лв. на декар. Регионалните различия в пазара на земя стават обаче все по-отчетливи.
В Северозападна България средната цена на декар обработваема земя е 1750 лв./дка, като цените варират между 1600 и 1900 лв. - по-ниски са в южната част на районите около Ловеч и Враца, по-високи в северните части на региона.
Средната цена на декар за обработваема земеделска земя в Северния централен район на страната (Габрово и В. Търново до Силистра) е 1800 лв. Сделки са сключвани на цени в диапазона между 1500 и 2100 лв./дка, като по-ниски са цените в регионите на Севлиево, Габрово и южната част на област Ловеч, а по-високи - в северната част на района. Най-скъпо е продавана земята в района на Силистра.
В Североизточния район на страната (Търговище до Варна и Добрич), сделките за земеделска земя през миналата година са на цени между 1600 и 3000 лв./дка, като най-ниски са цените в област Търговище, а най-високи - в област Добрич.
Земеделската земя в Югоизточния район (от Бургас до Стара Загора) през миналата година се е продавала между 800 и 1400 лв./дка. Най-ниски са цените в някои части на Странджа - 800 лв./дка, а най-високи са в област Стара Загора, където достигат над 1800 лв./дка.
В Южния централен район (от Пазарджик до Хасково) цените на сделките за земеделска земя са в диапазона от 800 до 1400 лв./дка. За Югозападна България почти не се регистрират сделки.
Според прогнозите на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ), през 2025 г. и вероятно и през 2026 г. средните цени на земеделската земя у нас няма да се покачват.
coco7
на 08.07.2025 в 22:01:54 #1Селяните бързо забравиха как 2006та преди да влезем в ЕС, декар земя въвеше по 100лв, рентите се клатеха около 15лв, ако ги дадат и половината земя пустееше.