Земеделската земя у нас е почти изцяло усвоена, така че на практика почти няма потенциал за увеличаване на обработваемите площи, каза по време на семинар председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) Евгений Орашъков.

Според данните на асоциацията, за миналата година има спад на цените на земеделската земя, който достига до 20%, в зависимост от сключените сделки по региони в страната. Факторите оказали влияние за спада на цените, са намаляване на корпоративните купувачи, както и войната в Украйна, "зелената сделка", също и цените на някои земеделски култури и повишените цени на минералните торове.

Според данните на БАСЗЗ, средната цена на земеделска земя у нас през 2024 г., която е формирана на база на реални сделки на членовете на асоциацията на първичния пазар на обработваема земеделска земя, е 1480 лв. на декар. Регионалните различия в пазара на земя стават все по-отчетливи.

В Северозападна България средната цена на декар обработваема земя е 1750 лв./дка, като цените варират между 1600 и 1900 лв. - по-ниски са в южната част на районите около Ловеч и Враца, по-високи в северните части на региона.

Средната цена на декар за обработваема земеделска земя в Северния централен район на страната (Габрово и В. Търново до Силистра) е 1800 лв. Сделки са сключвани на цени в диапазона между 1500 и 2100 лв./дка, като по-ниски са цените в регионите на Севлиево, Габрово и южната част на област Ловеч, а по-високи - в северната част на района. Най-скъпо е продавана земята в района на Силистра.

В Североизточния район на страната (Търговище до Варна и Добрич), сделките за земеделска земя през миналата година са на цени между 1600 и 3000 лв./дка, като най-ниски са цените в област Търговище, а най-високи - в област Добрич.

Земеделската земя в Югоизточния район (от Бургас до Стара Загора) през миналата година се е продавала между 800 и 1400 лв./дка. Най-ниски са цените в някои части на Странджа - 800 лв./дка, а най-високи са в област Стара Загора, където достигат над 1800 лв./дка.

В Южния централен район (от Пазарджик до Хасково) цените на сделките за земеделска земя са в диапазона от 800 до 1400 лв./дка. За Югозападна България почти не се регистрират сделки.

Според прогнозите на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ), през 2025 г. и вероятно и през 2026 г. средните цени на земеделската земя у нас няма да се покачват.

Макар банките да продължават да финансират сектора, кредитната им политика става по-взискателна спрямо качеството на бизнеса. Земеделските производители купват земя основно в района на землищата, където вече обработват площи. Те остават основни купувачи.

По думите на Орашъков, цената на земеделската земя ще зависи от разходите за производство на основни култури като пшеница, царевица, слънчоглед, както и от цените на изкуствените торове. Тенденцията е посочените цени да се покачват, което влияе възпиращо на цената на земеделската земя.

EС и Общата селскостопанска политика

Европейският съюз подготвя цялостна трансформация на своята Обща селскостопанска политика (ОСП), обясни по време на семинара Юрген Так, главен секретар на Европейската организация на собствениците на земи (ELO).

Според новите виждания в ЕС, цялостната концепция за които още не е обявена официално, средствата за развитие на селското стопанство и подпомагане на земеделците и фермерите като цяло ще намалеят, като отпадне един "стълб" от тях. Официално решение по въпроса вероятно ще се вземе през юли.

Основната причина за намаляване на средствата за земеделските производители, е пренасочването на част от тези средства за превъоръжаване на Европа.

ЕС залага на дългосрочна визия до 2040 г., която включва четири стратегически приоритета:

-Земеделският сектор да стане привлекателен;

-Секторът да стане устойчив и развиващ се, вкл. и като се преразгледат някои законодателни актове;

-Това да е сектор насочен към бъдещето, вкл. чрез биоразнообразие;

-Придаване на ценност на храната, развитие на селските райони чрез иновации, вкл. и чрез консултантски услуги.

Основен елемент ще бъде нов модел на директни плащания, обвързани с реални резултати, особено подобряването на почвеното здраве.

Колко струва земеделската земя в различните части на България?

Колко струва земеделската земя в различните части на България?

В повечето региони на Европейския съюз обработваемата земя е по-скъпа от пасищата