Американския фондов мениджър BlackRock се съгласи да купи Barclays Global Investors - инвестиционното поделение на Barclays за $ 13.5 млрд. и да се превърне в най-големия фондов мениджър в света, съобщи Bloomberg.
BlackRock ще плати $6.6 млрд. в брой, а останалите в акции, като Barclays ще притежава 19.9% дял в общата компания. Финансирането ще включва $2.8 млрд. от продажба на собствен капитал на институционалните инвеститори и $2 милиарда евро заеми от Barclays и други банки.
С покупката, се създава компания, контролираща активи за $2.7 трилиона, което е повече отколкото тези на Федералния резерв на САЩ.
Barclays, е третата по големина банка във Великобритания, като е единствената от водещите финансови институции на Острова, която успява да избегне държавна помощ, като през април до продаде поделението си iShares за търговия на фондовите борси на инвестиционния фонд CVC Capital Partners за $4.4 млрд.
Но в същото време според клауза в сделката банката имаше право да търси и друг инвеститор с по-добра оферта за iShares, която е част от Barclays Global Investors, до 18 юни.
Така се стигна до сделката с BlackRock, като е планирано продажбата на BGI да бъде завършена до декември.
Комбинираната компания ще има пазарна капитализация от над $34 милиарда, като се очаква сделката да добави към печалбите на акция още 10% през 2010 г.
Barclays ще има 4.9% право на глас в компанията, с ограничения върху продажбата и придобиването на акции, като ще има правото да запази процентния си дял в случай, че BlackRock реши да повиши акционерния капитал на дружеството.
Делът на Bank of America, най-голямата американска банка, в BlackRock ще намалее до 34.2 на сто, до 47 на сто в края на март след сделката, а делът на PNC Financial Services във фондовия мениджър ще падне до 24.6 на сто от 32 на сто.
Джон Варли, изпълнителният директор на Barclays и президентът на банката Робърт Даймънд ще станат членове на борда на новата компания, която ще се нарича BlackRock Global Investors.
Днес акциите на Barclays поевтиняват в Лондон с 1.49 на сто, до 299.95 пенса, докато вчера книжата на BlackRock поскъпнаха в Ню Йорк с 2.29 на сто, до 182.60 долара.