Капацитетът на Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) в световен план вече надхвърлят тези на ядрената енергетика. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на конференция Енергийна ефективност и възобновяема енергия. Той посочи, че през миналата година в глобален план са били инвестирани 243 млрд. долара за възобновяеми енергийни източници, което прави увеличение от 30% в сравнение с 2009 г.
През 2010 г. у нас е било произведено рекордно голямо количество енергия от ВЕИ, цели 5 509 гигават часа. Това е една-трета от производството на АЕЦ "Козлодуй" и 15% от общото производство на енергия, заяви Трайков. Той обаче посочи, че този голям дял се дължи преди всичко на водно електрическите централи.
Промяната в Закона за енергетиката, с която отпада забраната за определянето на такса за уреди за търговско измерване, се налага поради юридически и редакционни причини. Тази промяна обаче не означава автоматично въвеждане на "такса електромер" или "такса водомер", заяви Трайков.
Ще бъдат дадени общо 63 млн. лв. за саниране на жилищни сгради, като парите ще бъдат отпуснати по оперативна програма „Регионално развитие". Това каза пред журналисти министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя посочи, че тази сума ще стигне за санирането на 5 000 апартамента.
Собствениците на апартаменти обаче ще трябва да поемат половината от парите за санирането, защото по програмата се отпуска само половината от необходимата сума. За санирането на апартамент от 70-75 квадрата отиват около 10 000 лв., което означава, че собствениците ще трябва да платят около 5 000 лв., обясни Павлова.
Около 10 хил. лв. излиза санирането на един апартамент 70-75 квадрата. Това означава, че собственикът му трябва да осигури около 5000 лв., тъй като по програмата се осигурява само половината от тази стойност", каза Павлова. По време на конференцията пък стана ясно, че у нас има над 730 хил. панелни жилища, които трябва да бъдат реновирани.
Още през пролетта на следващата година асоциации на собственици на апартаменти в многофамилни блокове ще могат да кандидатстват пред МРРБ за финансиране на мерки по енергийна ефективност. Безвъзмездно със средства от фонда за енергийна ефективност към МРРБ ще се извършва преценка на конструктивната устойчивост на сградите. Ще се финансира и извършването на енергиен одит, за да се прецени какви мерки да бъдат изпълнени, така че сградата да постигне определен клас енергийна ефективност, каза още Павлова.
Hmm
на 07.11.2011 в 22:11:52 #4Това заглавие е страшно измамно. Под ВЕИ тук се разбират всички възобновяеми източници, включително и ВЕЦ-овете. Които всъщност са и основната част от ВЕИ. Статията иска да внуши, че причината е в соларните и вятърните инсталации, но не е така. Не че имам нещо против тях -- бих искал да се развият бързо. Но ме дразни това, че ги преставят като алтернатива на ядрената енергия. Това е трагично -- ако природата ни интерсува, то трябва да сме тотално против ТЕЦ-овете вместо това. Изследванията показват, че цената на замърсяването на ТЕЦ-овете (жертви, болести, и т.н.) е *по-висока* от цената на енергията която произвеждат (поне в САЩ). Всяка година като следствие от ТЕЦ-овете умират в пъти повече хора от колкото от всички АЕЦ инциденти в историята взети заедно.
wqweto
на 07.11.2011 в 19:41:18 #3@Kihano6: ВЕИ са 15% общо, колко са от перки и соларни панели? 3%? Колко ти бъркат в сметката -- 0.5% нагоре? Ша та разорат тез капиталисти бе човек!!! Ама с типичният комунистически манталитет викаш нека другите да плащат скъпо, аз че плащам само като е евтино, а ако може и хич.
Kihano6
на 07.11.2011 в 18:21:30 #2Скъпият ток от вятърните мелници и слънчевите панели да го плащат европейците. Ато поевтинее, ако поевтинее, тогава може и ние да се включим, но сега НЕ!
Kihano6
на 07.11.2011 в 18:16:36 #1"Тя посочи, че тази сума ще стигне за санирането на 5 000 апартамента."
Много бе! Брей брей, какви програми
