Търсенето на злато за покупка с инвестиционна цел нараства, но в същото време е все по-трудно за потребителите да си позволят скъпите продукти от ценния метал, което заедно с кредитната криза води до свиване на покупките от страна на бижутерите, според доклад на Световния златен съвет, цитиран от BBC.
Общото търсене на злато достигна 1016 тона през първите три месеца на 2009 г., покачвайки се с 38% на годишна база.
Като при търсенето на злато с инвестиционна цел се наблюдава ръст от 248%, до 596 тона, за отчетения период.
Златото често се възприема като по-безопасна инвестиция по време на сътресения и начин за защита срещу бъдеща инфлация. Но търсенето на златни бижута пада с 24%, за първите три месеца на годината.
Ръст в сектора е отбелязан в Китай, където въпреки глобалната икономическа криза търсенето на злато за бижута нарасна с 3%, което според доклада „засилва мнението, че икономиката на Китай, която несъмнено страда от забавяне на растежа, при все това показва устойчивост."
Индустриалното търсене на златото, което се използва в производството на електроника като преносими компютри и мобилни телефони намаля с 31%, спрямо първото тримесечие на 2008 година.
Средната цената на златото се е нараснала от около 700 долара за трой унция през ноември миналата година до над 900 долара в края на първото тримесечие на тази година.
Днес, в началото на сесията на европейските пазари фючърсите на ценния метал за доставка след три месеца поскъпват с 0.12%, до 927.80 долара за трой унция.