След 16-годишно забавяне поради конфликт, Китай и талибаните официално започнаха работа по медната мина Мес Айнак в Афганистан, на около 40 километра югоизточно от столицата Кабул. Смята се за мащабен проект за добив на второто по големина находище на мед в света.
Сделка за 3 милиарда долара, подписана през 2008 г., даде на китайската държавна компания China Metallurgical Group 30-годишна концесия за добив, но битката между ръководените от НАТО войски и талибанските бунтовници по това време забави проекта 16 години. Смята се, че находището съдържа 11,5 милиона тона медна руда, която е жизненоважна за компонентите на електрониката и стойността й нараства, заради използването й в разрастващи се пазари, свързани с електрически превозни средства, възобновяема енергия и центрове за данни.
С намаляването на насилието след завземането на властта от талибаните през 2021 г. на фона на изтеглянето на чуждестранните войски, правителството, установено от талибаните, което е в затруднено положение, е нетърпеливо да експлоатира огромните и доходоносни минерални находища в страната, пише Oilprice.
Представители на талибаните заявяват, че вероятно ще минат поне две години, преди първите метали да бъдат добит от MCC, докато китайските дипломати похвалиха напредъка като знак за затопляне на връзките между Пекин и Кабул.
Откакто завзеха властта, талибаните се изправиха пред задачата за реконструкция и развитие на страна, опустошена от десетилетия война.
Икономиката им е затруднена от западните санкции и справянето с международната изолация, която ги отряза от получаването на финансова подкрепа.
Китай беше изключение за правителството на талибаните, като Пекин обеща да продължи по-задълбочено сътрудничество малко след като групата пое контрола над Кабул. Пекин има интерес, защото иска да има част от обширните запаси и ресурси на Афганистан от петрол и газ и редкоземни метали.
Сега медната мина Мес Айнак остава едно от най-атрактивните предложения за китайските фирми. Според доклад на институт Брукингс в Афганистан се намират около 2,3 милиарда метрични тона желязна руда и 1,4 милиона метрични тона редкоземни минерали, а САЩ Geological Survey е изчислил, че страната разполага с 1 трилион долара в неизползвани минерали, като желязо, злато и литий - основен, но оскъден компонент в акумулаторните батерии и други технологии.
Амир Мохамад Мусазай, бивш професор от катедрата по геология и мини в Политехническия университет в Кабул, смята, че вероятно в мината там има количества медна руда на стойност над 3 милиарда долара, като се има предвид, че близките райони също притежават големи запаси от мед, които не са включени в първоначалните планове.