Две от най-обсъжданите, а и най-оспорвани мерки от антикризистния план на правителството обсъжда днес Националният съвет за тристранно сътрудничество. След едноседмичния маратон тристранката трябва да благослови или да отхвърли повишаване на ДДС и замразяване цените на природния газ, парното и електроенергията.

Синдикатите са против покачването на ДДС на 22%, макар че в почивните дни се появи информация, че премиерът настоява дори за 24% за година и половина. А стане ли това, условията на живот в условия на криза ще скочи, тъй като всички стоки и услуги ще поскъпнат най-малко с 4 процентни пункта.

По-склонни на повишаване на ДДС, но до 22% са работодателите, заради сигурните пари, които ще влязат в бюджета, тъй като ДДС е най-лесно събираемият данък, който и сега носи най-много приходи в бюджета.

При покачване на оборотния данък, който на практика се плаща от потребителя, до 22%, прогнозните очаквания на екипа на вицепремиера Дянков са за приходи от 370 млн. лв.

Друга също оспорвана мярка, която така и не беше решена миналата седмица и по която работодатели и синдикати се разделиха е възможността работодателите да плащат първите три дни от болничните на служителите и работниците си. Това обаче би отнело от бизнеса около 80 млн. лева в условия на криза, изчислиха работодателските организации.

Относно цените на природния газ, парното и електроенергията яснота ще даде днешното извънредно заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Има вероятност поскъпването на парното от 1 април да се отложи или ако се намерят средства - да се стигне до минимално увеличение на цените на природния газ до около 5%. При такова поскъпване на синьото гориво може да не се стигне до покачване цената на парното.

Да припомним, че „Булгаргаз" поиска увеличение от 26%. Освен това монополистът предупреди, че ако цените на газа бъдат задържани, до края на годината синьото гориво трябва да поскъпне поне с 30%. Заради разминаването между ДКЕВР (обяви, че поскъпването може да е до 15%) и „Булгаргаз", както и декларираните огромни загуби, вицепремиерът Дянков поиска спешен одит на енергийното дружество.