Средната цена на природния газ в Европа през първото тримесечие (януари-март) на 2025 г. е била с около 14 долара за 1000 куб. м по-висока от тази в Азия, по данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Това означава, че в началото на тази година т.нар. азиатска премия, т.е. традиционно по-високата цена на газа за Азия в сравнение с Европа, е напуснала пазара на газ, пише РБК.
Последният път когато се наблюдаваше подобна ситуация, беше от април 2022 г. до май 2023 г., по време на енергийната криза в Европейския съюз (ЕС).
Според оценките на МАЕ, изместването на ценовата премия към Европа, се дължи основно на намаляването на вноса на тръбопроводен газ в ЕС от Русия и Норвегия. Друга причина е и бързото намаляване на запасите от синьо гориво в европейските подземни газохранилища през есенно-зимния период.
Посоченото доведе до нарастване на доставките за региона на по-скъп втечнен природен газ (LNG), посочват от Международната агенция по енергетика.
Не случайно преди две седмици беше съобщено, че Съветът на ЕС постигна съгласие по преговорна позиция за обсъждане на удължаването с още две години на схемата за задължително запълване на газохранилищата на ЕС на 90%, за да се гарантира сигурността на доставките в условията на нестабилен пазар.
Тази схема за запълване на газохранилищата на държавите от ЕС беше въведена в ЕС през 2022 г., като въпросните задължения изтичат в края на 2025 година.
Сега посоченото решение трябва да бъде обсъдено от Съвета на ЕС заедно с Европейската комисия и Европейския парламент, след което ЕП ще гласува предложението на пленарно заседание.
"Европейската комисия предложи удължаване с две години на съществуващото задължение на държавите членки за запълване на своите газохранилища на 90% преди зимния сезон, за да се осигури предвидимост и прозрачност (на доставките и наличностите на природен газ)."