"Лукойл" ще мотае делата за лицензите", разкрива от първата си страница „Дневник"
"Лукойл Нефтохим" ("Лукойл") ще използва всички процедурни възможности да протака делата срещу митниците за отнетите лицензи за акцизен склад на рафинерията и базата "Росенец". Това стана ясно при първата среща на юристите на компанията и ведомството в Софийския административен съд днес.
Само няколко дни след отнемането на лицензите рафинерията и терминалът за товарене и разтоварване на танкери получиха съдебно разрешение да работят, докато текат споровете с митниците. Така за "Лукойл" времето, през което се водят делата, е период, през който гарантирано няма да бъдат "безпокоени" от държавата за липсата на задължителните измервателни уреди.
От ръководството вече заявиха, че до края на годината ще успеят да монтират устройствата в рафинерията. Поставянето на уредите на терминала обаче ще отнеме около 3 години, обясни миналата седмица членът на надзорния съвет на "Лукойл Нефтохим" Валентин Златев.
Адвокат на компанията по делата е шефът на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.
Той засипа съда с искания - за спиране на делото, за изпращане на запитване до Съда на ЕС в Люксембург, за разпит на свидетели, включително и на шефа на митниците Ваньо Танов, за документи от правителството. Основният коз беше да се назначи експертиза с десетки въпроси, която би отнела месеци, но съдът оряза питанията на компанията драстично.
Още от статията на „Дневник"
„Кабинетът захрани МВР с още 15 млн. от бюджета", съобщава от първата си страница „Сега"
Въпреки че е ведомството с най-голям бюджет в държавата и въпреки уверенията на финансовия министър Симеон Дянков, че всички трябва да се вместват в отпуснатите им средства, защото пари няма, МВР за пореден път получи извънредна субсидия от държавата. Правителството вчера му отпусна 15 млн. лв. Допълнителни 7 млн. лв. получи и главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към правосъдното министерство. Така резервът в държавния бюджет за непредвидени разходи се стопява до скромните 48.5 млн. лв.
Жестът към МВР се прави заради просрочени задължения към доставчици, закупуване на техника за отряда за борба с тероризма и за ново звено, което ще работи по престъпления, подсъдни на Специализирания наказателен съд. Съобщението на кабинета не съдържа повече детайли и не става ясно какво точно ще се плаща и как ще се разпределят 15-те милиона за тези дейности. Решението идва броени дни след като МВР се оплака, че дължи 8 млн. лв. на "ЛУКойл България" и те ще се изплащат разсрочено. Тогава Цветанов обяви, че отнемането на лиценза на рафинерията може да застраши националната сигурност. Не е ясно обаче защо тези разходи не са били включени в бюджета на МВР от самото начало, пък и ведомството постоянно приема дарения от горива, включително и от "ЛУКойл".
Още от статията на „Сега"
„Люти чушки в ракията", четем от първа страница на „Стандарт" за новата измама
Лютата ракия вече не е само в народните песни, а и по пазарите. Нагли търгаши пробутват парцуцата си за първокласна напитка. За да докарат усещането за висок градус, те тъпчат люти чушки в джибрите. С ноу-хауто си вадят повече литри и пестят от захар. Когато човек пие от "лютивката", има усещането, че е купил истинска силна домашна ракия. Щом пари в гърлото, значи е добра, коментират познавачите край сергиите. Хитрината с лютите чушки се прилага не само от частни производители, но и от малки винпроми. Ментето не отстъпва по цена на качествените бутилки. Литърът се продава за около 10 лв. Друг хит са ракиджиите алхимици. Митничари засякоха незаконни казани в мазе в Русе. Собственикът им се оправдал, че не вари парцуца, а прави химически опити за дипломна работа.
Още по темата от „Стандарт"
„Паркинг на половин цена срещу билет за метрото", съобщава от първата си страница „Монитор"
Половин такса за паркиране в гаражите до метрото ще плащат столичани, ако пътуват в подземната железница. Промоцията ще важи от следващата година, когато се предвижда да бъдат пуснати в експлоатация пет паркинга по протежението на линиите „Люлин" - „Цариградско шосе" и „Надежда" - „Лозенец". В тях се планира да има места за 3020 коли.
„В момента разработваме механизъм, по който ще бъде настроен софтуерът за пропускане на автомобили в паркингите. Планираме да бъдат въведени единни документи за паркиране и пътуване с такива кодове, че шофьорите, които се качат в метрото, да бъдат разпознавани от системата и когато си вземат колите от гаражите, да плащат за техния престой наполовина. Такъв е смисълът на буферното паркиране. Например, ако общинският съвет определи цена от 1 лев на час за всички, ползващите метрото да плащат по 50 стотинки", обясни пред „Монитор" зам.-кметът по транспорта на Столичната община Любомир Христов. В „Метрополитен" са умували и върху друг вариант - 2 лева за час престой за автомобилите на хора, които не пътуват с железницата, и 1 лев - за возещите се в метрото. Мотивите са, че цената в повечето платени паркинги в града е 2 лева за 60 минути.
Евтина такса за престой да се плаща за първите 2 часа, а после цената да расте на всеки 30 минути, предвижда един от вариантите, който са разгледали експертите в общинското дружество „Метрополитен". Целта е паркингите до метрото наистина да се ползват като буферни гаражи, а не за целодневно паркиране от 8 часа. Все още обаче не е ясно дали ще бъдат въведени подобни настройки в софтуера. Промоцията за паркиране да важи и за пътуващите в наземния градски транспорт, планират на „Московска" 33.
Още от статията на „Монитор"
„Доходите ни растат едва с 3,8%, а разходите - два пъти повече", обобщава от първата си страница „Класа" данните на НСИ
Доходите на домакинствата през второто тримесечие са се увеличили с 3,8% спрямо същия период на миналата година, а ръстът на разходите им е скочил над два пъти - с цели 8,2%. Това показаха данните на НСИ, публикувани на сайта на института вчера. Средният разполагаем доход на лице от домакинство е нараснал с 35 лв. от 905 на 940 лв., докато общият разход се е увеличил с 66 лв. - от 803 на 869 лв. На практика излиза, че за цялото тримесечие ни остават по 70 лв., които евентуално да бъдат заделени като спестявания.
Основен източник на доход на домакинствата продължава да бъде работната заплата. Оттам идват по 494 лв. средно на човек през второто тримесечие на 2011 г. Това е с 8,4% повече спрямо същия период на миналата година. Вторият по значение източник на доходи за българските домакинства идва от пенсиите - техният дял в общия бюджет е 30%, или 282 лв. средно на лице от домакинство. От самостоятелна заетост средно сме припечелвали 75 лева, а от социално осигуряване и социални помощи сме получили едва 32 лв.
От друга страна, основно перо, което притиска бюджета на българските домакинства, продължават да бъдат парите за храна и жилище (енергия, горива, вода и др.) - за тях отиват 49,5% от разходите. Оказва се, че при горе-долу еднакво потребление според данните на НСИ само за храна и безалкохолни напитки през второто тримесечие средно сме харчили повече пари - 316 лв. на човек при 310 лв. за същия период на миналата година.
Разходите за дома (вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане) се понижават от 137 лв. през второто тримесечие на 2010 г. на 135 лв. средно на лице от
домакинство за същото тримесечие на 2011 г., сочи още статистиката.
Още от статията на „Класа"
"Одобриха сделката за "Булгартабак холдинг", съобщава „Монитор"
Агенцията за приватизация (АПСК) определи БТ Инвест ГмбХ, Австрия, за победител в конкурса за продажба на 5 881 380 броя акции, представляващи 79,83% от капитала на „Булгартабак холдинг". Агенцията не се възползва от възможността да не сключи сделка заради неудовлетворителна цена, уточниха от ведомството, ръководено от Емил Караниколов.
Срокът за сключване на приватизационния договор е 15 дни от датата на решението за избор, което бе обявено вчера. Сделката подлежи на одобрение от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация.
В същия срок купувачът трябва да представи декларация за произхода на средствата си, което е задължително условие за внасянето на проекта на договор в Надзорния съвет.
БТ Инвест ГмбХ предложи цена от 100,1 млн. евро (33,29 лв. на акция), инвестиции в размер на 7 млн. лв. за срок от 2 години и предложение за изкупуване на минимални количества български тютюн за задължителния срок от пет години от 5000 тона за всяка от 5-те години.
След направена проверка в Централен депозитар АПСК официално опроверга появило се в медиите твърдение за запорирани акции на „Булгартабак" или дъщерните дружества, подлежащи на приватизация.
Държавата ще получи повече от 100,1 млн. евро от продажбата на „Булгартабак", защото предвидливо изтегли 21,7 млн. лв. от паричните средства на холдинга, гласувайки си дивидент на база неразпределената печалба за минали години.
Условието за изкупуване на тютюн бе с най-голяма тежест - 60 на сто сред критериите в конкурса за приватизацията на цигарения холдинг.
Още от статията на „Монитор"
„И замириса на... мръсно море?" е заглавието на анализ на „Дневник" за състоянието на пречиствателните станции по Черноморието
Държавата няма да налее нито лев за изграждането на пречиствателни станции в курортите по морето, ако няма точна информация колко са жителите на една община и тя да е засечена от няколко източника. Това заяви преди седмица министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев. Причината - проектите за пречистващи съоръжения на някои морски общини са със съмнителни данни за броя на хората, които ще бъдат обслужвани от тях.
По думите на Плевнелиев се оказва, че общините кандидатстват за големи съоръжения, като изкуствено завишават броя на жителите и туристите в тях, за да получат повече пари за инсталациите. В същото време обаче в предадените от общините в икономическото министерство данни хората и леглата са значително по-малко, за да се плащат по-малко данъци и такси. Във Вик дружествата пък са съвсем различни.
Така собственици на хотели, къщи и общини забатачиха допълнително забавеното с години строителство на пречистващи съоръжения по морето. И докато строителството на тези обекти се бави, българските плажове периодично влизат в новините - местните и световните, с фекалните си замърсявания и заразени летовници.
Решението - първо краткосрочно, а после дългосрочно
Според Росен Плевнелиев проблемът със замърсяванията трябва да се реши първо краткосрочно, като канализацията на курортите без адекватно пречистване - Златни пясъци, Слънчев бряг и Созопол, на първо време се изведе навътре в морето. Това по сметки на министерството ще струва 17 - 18.5 млн. лв. и може да бъде свършено още до следващото лято. Съгласно европейските регламенти отходни води трябва да се заустват поне на една морска миля навътре (около 1.85 км).
Още от статията на „Дневник"
„Хазната харизва дивидента си от летище София на аеропорт Балчик", разкрива „Сега"
Държавата започна наливането на пари в модернизацията на летище Балчик, но за да не бъде глобена от ЕС за непозволена помощ, парите ще се предоставят индиректно. Избраният подход е хазната да хариже 12 млн. лв., вместо да ги прибере като дивидент от печалбата на държавното летище София, която е за общо 15 млн. лв. От миналата седмица под шапката на софийското летище е и това в Балчик.
Дивидентът, който ще се преотстъпи, ще е около 12 млн. лв., пресметна и транспортният министър Ивайло Московски. За модернизацията на аеропорта край морето обаче са нужни 40 млн. лв., което означава, че още 28 млн. лв. ще се търсят с кредити. "Не са водени разговори с мен, не знам каква е концепцията за бъдещото летище, но финансирането няма как да дойде от собствени средства", коментира пред Mediapool изпълнителният директор на "Летище София" ЕАД Веселин Пейков.
Още преди месец премиерът Борисов заяви, че балчишкото летище трябва да започне да приема граждани от 1 май догодина. Интересът на премиера се прояви след откриването на новото голф игрище "Тракийски скали" край нос Калиакра на 4 юни. Комплексът се движи от бизнесмените Красимир Гергов и Георг Цветански. Покрай скандалните заменки с гори по морето проектът беше в черния списък на ГЕРБ, но след това бе представен от премиера като пример за добра инвестиция.
Още от статията на „Сега"
"Планът Дянков: Двойни заплати след 8 години", информира „Стандарт"
"Заплатите у нас ще се удвоят до 8 години." Това обеща вицепремиерът Симеон Дянков от Смолян, като с думите си даде заявка директно за трети мандат. Увереността му се крепяла на факта, че България има добра доходна политика благодарение на финансовата си стабилност. "Първото увеличаване на доходите ще е от септември, а в бюджет 2012 година ще се мисли за допълнително увеличаване на доходите", съобщи финансист номер 1. Той подчерта, че това е нещо, което други европейски държави не могат да си позволят в момента. Дянков обеща, че бюджетите за образование, наука и култура също ще се увеличават. Той бе категоричен, че няма да се прави актуализация на бюджета, защото имало достатъчно пари в хазната.
Кабинетът вчера представи своя отчет за втората година от мандата. В него се акцентира върху финансовата ни стабилност. Касовият дефицит паднал от 4% на 2,5%, а държавният дълг е един от най-малките в ЕС. В документа се отбелязва и вдигането на рейтинга на държавата, както и "здравословната промяна на икономиката", която вече се ориентира към износ. Намаляването на чиновниците пък пестяло 400 хил. лв. месечно. Всяко министерство е описало и свършената работа. Ударното усвояване на еврофондовете, подкрепата за земеделците, строителството на пътища и пречиствателни станции, както и изработването на пенсионна реформа са само част от дейностите, в които правителството е постигнало напредък. Споменават се също борбата с организираната престъпност и корупцията.
Още от статията на „Стандарт"
„ДКЕВР не разрешава на моловете да доставят ток", съобщава „Класа"
Големите търговски предприятия, на които има трафопостове и други съоръжения, няма да могат да продават електроенергия на потребителите си. Подобна забрана обхваща търговските центрове и молове, както и редица индустриални обекти у нас, информира електронното издание 3Е. Този вариант за продажба на ток бе предвиден в новия Закон за енергетика по предложение на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. От енергийния регулатор обаче не го приемат. Аргументите на ДКЕВР са, че ако тези предприятия желаят да продават електроенергия на своите наематели, трябва да получат лицензия за разпределение на електроенергия.
Според предложението на федерацията потребителите в търговските центрове са определени като „разпределение в затворена разпределителна система". Предложението е за дейността им да се изисква регистрация в регулаторната комисия. Идеята е моловете да продават на магазините на своя територия, като купуват електроенергията от търговци или електроразпределителни дружества. Според ДКЕВР обаче единствено електроразпределителните дружества могат да извършват тази услуга. В случай че регулаторът склони на това предложение, потребителите в търговските центрове ще плащат и цена за достъп на собствениците на мрежата освен цената на енергията, което ще оскъпи услугата.
От Министерството на икономиката, енергетиката и туризма са обяснили, че европейските директиви „предвиждат възможност за затворени системи за разпределение на електрическа енергия и природен газ, но досега това не е регламентирано". С новия закон те ще получат право на достъп. „Но този способ на снабдяване на потребители в затворени системи не е винаги удачен именно поради вътрешната свързаност на лицата в тази система", твърдят още от МИЕТ.
Още от статията на „Класа"