Най-печелившата унгарска компания - нефтогазовият гигант MOL, има интерес към рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас, обяви премиерът на централноевропейската страна Виктор Орбан.
Новината дойде по време на годишната му пресконференция ден, след като той посети България.
Междувременно, в специализирани издания също се появи информация за това, че MOL е в процес на придобиването на активи на "Лукойл" у нас. Според цитирани от OilPrice анализатори компанията обаче е с ограничени финансови възможности и при това положение сделката може да е с руско финансиране. Това пък може да доведе до ситуация, в която Брюксел да осуети промяната в собствеността.
"Минаването на активите на "Лукойл" в унгарски ръце допълнително ще окопае влиянието на Москва на Балканите", пише OilPrice.
Според БГНЕС MOL е единственият кандидат-купувач от Европейския съюз.
За евентуална продажба на рафинерията в Бургас се говори от две години. Бизнесът на "Лукойл" в Европа, в който руският гигант беше инвестирал десетилетия наред, стана силно затруднен след избухването на войната в Украйна. В началото на 2023 г. компанията се съгласи да продаде италианската си рафинерия, а няколко месеца по-късно румънската остана без лиценз.
През октомври миналата година тогавашният финансов министър Асен Василев заяви пред FT, че "Лукойл" търси купувач на мощностите си у нас, като малко по-късно от Москва дойде потвърждение, че "започва преразглеждане на стратегията" за българските активи, като то може да включва и продажба.
През лятото френското издание Intelligence Online обяви, че активният във Великобритания и САЩ гръцки бизнесмен Димитриос Доциос търси начин да придобие "Лукойл Нефтохим", като през последните няколко месеца той е провеждал разговори както с представители на руския собственик на най-голямата рафинерия на Балканите, така и с консултантите от McKinsey.
В началото на ноември FT писа за интерес към най-голямата рафинерия на Балканите от страна на катарско-британския консорциум Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson.
И двете компании отказаха коментар тогава. Британското издание написа, че те са фаворит и предпочитан кандидат от "Лукойл". Руският петролен гигант отрече тогава да продава на тях рафинерията си.
Медийни публикации у нас и в чужбина спрягат сред заинтересованите българската "Инса Ойл", като това отново стана повод и за политическа (зло)употреба на темата.
Още в края на миналата година и Държавната петролна компания на Република Азербайджан SOCAR обяви, че има интерес да закупи рафинерията - позиция, потвърдена и от посланика на страната у нас Хюсеин Хюсеинов.
Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията, базиран в София мозъчен тръст, коментира пред FT, че тази рафинерия е "най-големият риск за икономическата сигурност в Европа и НАТО".