Активният във Великобритания и САЩ гръцки бизнесмен Димитриос Доциос търси начин да придобие "Лукойл Нефтохим", като през последните няколко месеца той е провеждал разговори както с представители на руския собственик на най-голямата рафинерия на Балканите, така и с консултантите от McKinsey, става ясно от публикации на изданието Intelligence Online.
С оглед геополитическата ситуация по света, не е изненада, че в този сюжет има и немалко политически елементи. И те стигат чак до Вашингтон.
За евентуална продажба на рафинерията в Бургас се говори от поне година и половина. Бизнесът на "Лукойл" в Европа, в който руският гигант беше инвестирал десетилетия наред, стана силно затруднен след избухването на войната в Украйна. В началото на 2023 г. компанията се съгласи да продаде италианската си рафинерия, а няколко месеца по-късно румънската остана без лиценз.
През октомври миналата година тогавашният финансов министър Асен Василев заяви пред FT, че "Лукойл" търси купувач на мощностите си у нас, като малко по-късно от Москва дойде потвърждение, че "започва преразглеждане на стратегията" за българските активи, като то може да включва и продажба.
Руският в. "Ведомости" обаче цитира експерти, според които този ход може да е "неизбежен", но няма да е лесен заради очакването на купувачите за голяма отстъпка - и то на фона на потенциални затруднения с изтеглянето на парите при затваряне на сделката.
През май за първи път в тази връзка в публикация на Intelligence Online се появява името на Доциос. Роден през 1970 г., той не е известно лице от гръцкия бизнес. От т.нар Панамски досиета на офшорните компании по света става ясно, че е бил собственик на свързана с Кипър компания на Британските вирджински острови на име PeterLee Financial Limited.
Освен това, в продължение на години е бил част от лондонската Bartons Family Capital - инвестиционна компания, която страни от прожекторите, но според Sunday Times използва финансов ресурс от богати американски фамилии.
Начело на Bartons Family Capital са инвестиционният банкер Хюго Брасли и американският старши съветник на Credit Suisse Дейвид Уилър. От интервю от 2020 г. се разбира, че компанията се занимава основно със спасяването на закъсали бизнеси в сферата на храните и горивата. Именно по втората линия през 2022 г. Bartons Family Capital се опитаха да придобият една от най-големите британски рафинерии - "Станлоу".
Според публикация на онлайн изданието The State партньор в компанията е Ед Макмълън. Той беше ключов съветник и координатор на кампанията на Доналд Тръмп за президент на САЩ през 2016 г., след което републиканецът го изпрати на мандат като посланик в Швейцария.
Отново връзка със САЩ и отново инвестиции в енергийния бизнес - това е пътят на Доциос, който през юли 2023 г. напуска Bartons Family Capital. Основава в САЩ компанията Aecus, която има интерес както към "Лукойл Нефтохим", така и към няколко рафинерии в Южна Америка, сред които - една във Венецуела, става ясно от публикациите на Intelligence Online.
От комуникацията, с която онлайн изданието разполага, McKinsey са изразили готовност да работят с Доциос по останалите сделки, извън тази в България. Дали това е последен епизод с негово участие в сериала "Продажбата на Лукойл Нефтохим", няма как на този етап да се каже.
А други кандидат-купувачи не липсват. Медийни публикации у нас и в чужбина спрягат сред заинтересованите българската "Инса Ойл", като това отново стана повод и за политическа (зло)употреба на темата.
Още в края на миналата година и Държавната петролна компания на Република Азербайджан SOCAR обяви, че има интерес да закупи рафинерията - позиция, потвърдена и от посланика на страната у нас Хюсеин Хюсеинов.
Азербайджан се утвърждава като важен алтернативен енергиен доставчик за Европа, а освен това е и ключов съюзник на Турция - два фактора, които увеличават геополитическата тежест на подобен интерес.
За момента никоя от засегнатите страни не коментира и вероятно така ще остане до обявяването на сделка - ако въобще се стигне до такава.