Критериите за приемането на страните-членки на ЕС от Източна Европа и балтийския регион в еврозоната могат да бъдат значително затегнати, съобщава БТА, като се позовава на разпространена от ИТАР-ТАСС информация. В кулоарите на библиотеката „Солвей", където се провежда извънредната среща на Съвета на ЕС, вече се появяват коментари, че правителствените ръководители на ЕС трябва стигнат до съгласувано единство за съвместни действия относно стабилизирането на ситуацията в еврозоната.
Другата централна тема, която вече се обсъжда е каква помощ да бъде оказана на Гърция, за да намали бюджетния си дефицит, който в края на 2009 г. достигна 12,7% от БВП. Това е повече от 4 пъти от пределно допустимото равнище за държавите от еврозоната.
Вече няма съмнения, че Гърция ще получи помощ от ЕС. Агенцията припомня, че това е било потвърдено вчера от премиера на Люксембург Жан-Клод Юнкер, който е и председател на Съвета, и министър-председателят на Испания Хосе Луис Сапатеро, чиято страна е ротационен председател на ЕС. Франция и Германия са подготвили мерки, чрез които да бъдат дадени на Атина до 20 млрд. евро. В същото време обаче тези мерки не снемат отговорността на Гърция да въведе и спазва строги финансови ограничения, за да съкрати значително бюджетните си разходи.
Гърция не е единствената проблемна страна в ЕС. По данни на Европейската комисия, повече от половината страни от еврозоната и общо 20 от всичките 27 държави-членки на ЕС са превишили пределно допустимия праг от 3% от БВП на бюджетния си дефицит, който е установен от Маастрихтския договор. Затова и срещата на върха на правителствените ръководители на държавите от ЕС-27 се коментира толкова много от информационните агенции. Съветът на ЕС трябва да разгледа и комплексни мерки, с които да се противодейства на евентуална трета вълна на икономическата криза, която може да се породи от нарастващата безработица в общността.