Повечето страни от ЕС, особено тази година намаляват вноса си на природен газ от Русия, обаче държавата с втората икономика в ЕС - Франция, напоследък го е увеличила значително. За март Франция е основният европейски купувач на газ от Русия, като е закупила газ на стойност почти 465 млн. евро.

Това е най-високата стойност на показателя от края на 2022 г. насам, според анализ на РИА Новости на основата на данни на Евростат.

В началото на пролетта френските компании са увеличили покупките си на руски газ с една четвърт за месеца до 464,9 млн. евро. Газ за малко по-голяма месечна стойност страната е била закупила през декември 2022 г. - за 476,3 млн. евро.

Така за март Франция стана основният купувач на газ от Русия. На второ място се нарежда Унгария, чийто внос за месеца е намалял с 6,1% до 248 млн. евро. Челната тройка се допълва от Испания, която през март увеличи покупките си със 70% спрамо предния месец, до 141 млн. евро. Нидерландия също увеличи вноса си - с 16% до 131 млн. евро.

В същото време покупките на Белгия на руски газ намаляха във финансово изражение с 58% до 92 млн. евро, а на Гърция - със 70%, до 67 млн. евро. Други държави от ЕС са закупили малки обеми газ на стойност общо 25 млн. евро.

За първи път от 2008 г. насам, Италия не съобщава за преки покупки на газ от Русия.

ЕК предлага задълженията на страните от ЕС за запълване на газохранилищата на 90% да се удължат с 2 години

ЕК предлага задълженията на страните от ЕС за запълване на газохранилищата на 90% да се удължат с 2 години

Същевременно вероятно ще има някои облекчения на изискванията

Страните от ЕС, които продължават да купуват сравнително големи обеми природен газ от Русия, са Унгария и Франция. За януари Франция също беше най-големият купувач на руски енергоресурси от страните от ЕС, като тогава беше закупила втечнен природен газ от Русия на обща стойност 377 млн. евро. Тогава повече от една трета от общия внос на втечнен газ в страната беше от Русия.

А Унгария за януари беше вторият по големина купувач на руски енергоресурси за месеца, с внос на петрол на стойност 182 млн. евро и на тръбопроводен газ на стойност 173 млн. евро, т.е. за общо 355 млн. евро. А за първите четири места на годината, Унгария се очертава като най-голям европейски купувач на газ от Русия.

Политиката на ЕК относно руския прирорен газ

В началото ва май беше оповестено, че Европейският съюз подготвя мерки за пълна забрана на вноса на руски природен газ, включително втечнен природен газ, до края на 2027 година. Това съобщи тогава Bloomberg. Делът на Русия при вноса на природен газ в ЕС като цяло, по официални данни, е спаднал до 19% през 2023 г., спрямо 40% преди конфликта в Украйна.

В тази област през последните две години основният проблем за ЕС стана ръстът на руските доставки на втечнен природен газ, който в известна степен компенсира намаляването на доставките по тръбопроводи от "Газпром".

ЕС планира напълно да се откаже от руския газ до 2027 година

ЕС планира напълно да се откаже от руския газ до 2027 година

През юни ЕК може да предложи забрана за сключване на нови сделки с Русия

Предвижда се през юни Европейската комисия да предложи забрана за сключване с Русия на нови сделки и спот договори - те би трябвало да приключат през 2025 година. Обаче дългосрочните споразумения, които обхващат по-голямата част от вноса в страни от ЕС, остават сложен за решаване въпрос, поради клаузите "вземай или плащай".

На този фон, най-големият производител и износител на американски втечнен природен газ Cheniere Energy, прогнозира връщането на руския тръбопроводен газ в Европа като част от "голямата сделка" между Русия и САЩ, без да предвижда обаче кога може да стане това във времето, заяви наскоро ръководителят на компанията Джак Фаско.

Американският износител на втечнен газ Cheniere Energy допуска връщане в Европа на руското синьо гориво по тръбопроводи

Най-големият износител на втечнен газ от САЩ допуска връщане в Европа на руското синьо гориво по тръбопроводи

Това обаче няма да стане в близко бъдеще