Европейският съюз подготвя мерки за пълна забрана на вноса на руски природен газ, включително втечнен природен газ, до края на 2027 година. Това съобщи Bloomberg, позовавайки се на свои източници.

Делът на Русия при вноса на природен газ в ЕС като цяло, по официални данни, е спаднал до 19% през 2023 г., спрямо 40% преди конфликта в Украйна.

В тази област през последните две години основният проблем за ЕС стана ръстът на руските доставки на втечнен природен газ, който в известна степен компенсира намаляването на доставките по тръбопроводи от "Газпром".

Предвижда се през юни Европейската комисия да предложи забрана за сключване с Русия на нови сделки и спот договори - те би трябвало да приключат през 2025 година.

Обаче дългосрочните споразумения, които обхващат по-голямата част от вноса в страни от ЕС, остават сложен за решаване въпрос, поради клаузите "вземай или плащай". Предвижда се те да бъдат отменени до 2027 г., ако ЕС си осигури алтернативни доставки на (втечнен) газ от САЩ, Катар и Африка.

Източниците на агенция Bloomberg твърдят, че отказът от руския газ не би трябвало да се отрази силно на цените на синьото гориво в бъдеще, основно заради нарастването на капацитета в световен мащаб на съоръженията за втечнен природен газ. Окончателното решение по въпроса е възможно да бъде коригирано преди официалното му обявяване, допълва агенцията.

Европа може да се наложи да внесе рекордни обеми втечнен газ тази година

Европа може да се наложи да внесе рекордни обеми втечнен газ тази година

Количествата се очаква да достигнат нива, близки до историческите върхове, се казва в доклада на Международната агенция по енергетика

Само преди дни стана известно, че средната цена на природния газ в Европа през първото тримесечие (януари-март) на 2025 г. е била с около 14 долара за 1000 куб. м по-висока от тази в Азия, по данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Това означава, че в началото на тази година т.нар. азиатска премия, т.е. традиционно по-високата цена на газа за Азия в сравнение с Европа, е напуснала пазара на газ, пише РБК.

Последният път когато се наблюдаваше подобна ситуация, беше от април 2022 г. до май 2023 г., по време на енергийната криза в Европейския съюз (ЕС).

Според оценките на МАЕ, изместването на ценовата премия към Европа, се дължи основно на намаляването на вноса на тръбопроводен газ в ЕС от Русия и Норвегия. Друга причина е и бързото намаляване на запасите от синьо гориво в европейските подземни газохранилища през есенно-зимния период.

Посоченото доведе до нарастване на доставките за региона на по-скъп втечнен природен газ (LNG), посочиха от Международната агенция по енергетика.

А страната от ЕС, получила най-много газ от Русия от началто на 2025 г. до началото на май е Унгария. Страната е внесла 2,5 милиарда кубически метра руски газ по газопровода "Турски поток". Това съобщи преди дни министърът на външните работи и външноикономическите отношения на тази страна от Европейския съюз Петер Сиярто, цитиран от ТАСС. По думите му, посоченият резултат надхвърля рекордните стойности за вноса на руски газ за първите четири месеца на миналата година.

Цената на вносния газ за Европа стана по-висока от тази за Азия - за първи път от 2 години

Цената на вносния газ за Европа стана по-висока от тази за Азия - за първи път от 2 години

ЕС вече внася повече втечнен газ, за сметка на тръбопроводния